Putin zdecimoval ruskou ekonomiku: Země se z války bude vzpamatovávat více než 30 let, tvrdí vládní zdroje

Přidat na Seznam.cz

Ilegální invaze měla trvat pouhé tři dny. Je to však už více než 300 dní od doby, kdy ruská agrese začala pustošit ukrajinské území a zabíjet ukrajinské občany. Válka poškodila Ukrajinu a měla i obrovský ekonomický dopad na celou Evropu. Ani samotný agresor však nezůstal bez újmy, uvádí deník TheTimes.

Jeden z vysoce postavených britských vládních zdrojů řekl deníku TheTimes, že Rusku může trvat 20 až 30 let, než obnoví svou ekonomickou a vojenskou sílu. Bezohledná ruská taktika totiž sází na brutální sílu a početní převahu – vhání obrovské množství lidí i techniky do bojů, kde Ukrajinci působí Rusům drtivé ztráty. Kruté boje připravily Kreml o více než 100 tisíc mužů a 3 tisíce tanků, uvádí Ministerstvo obrany Ukrajiny.

Není to dar, je to investice

Válka se tak kromě ukrajinského bojiště vede i v říši mezinárodních vztahů. Na své návštěvě v USA ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj prohlásil, že peníze, které západní země Ukrajině poskytují, jsou investicí, jejich vojenská podpora údajně odvrátí hrozbu ze strany Ruska. Mezi Západem a Ruskem tak dochází k jakémusi typu zástupné války, kdy oficiálně bojuje Rusko proti Ukrajině, do konfliktu se však vkládají i mocnosti Západu, jako jsou USA, Francie, Německo, ale také Česká republika. Na straně agresora pak stojí Írán a Bělorusko.

„Je to investice do globální bezpečnosti a demokracie,“ řekl Zelenskyj americkému Kongresu. Prezident Biden souhlasil s tím, že Ukrajině poskytne systémy protivzdušné obrany Patriot, které Kyjevu umožní sestřelovat balistické a řízené střely. Odmítl však předání systému Atacms, raketového systému země-země, který může zasáhnout cíle až do vzdálenosti 190 kilometrů. Naznačil také, že spojenci z NATO nejsou příliš nadšení tím, že Ukrajině poskytli útočnou zbraň, která může zasáhnout ruské území.

Kdo vydrží déle

Dokud tedy Západ pomáhá Ukrajině, tak Rusko nemůže vyhrát. Celá federace pak bojuje s časem, kdy jim konečně dojdou zdroje na financování ilegální invaze, která ne a ne uspět. Významný ruský ekonom a sociolog Vladislav Inozemcev se domnívá, že Putin může ruský rozpočet ždímat ještě další dva roky, jak jsme psali už dříve v tomto článku.

Zdroje: TheTimes, DailyMail, redakce, Ministerstvo obrany Ukrajiny, Pravda24