Ruskou invazi ukončí pouze palácový převrat, při kterém bude Putin zlikvidován, domnívá se expert na ruskou politiku. Do té doby bude Kreml nelítostně ždímat ruskou ekonomiku

Přidat na Seznam.cz

Ruský ekonom a sociolog Vladislav Inozemcev v pořadu Khodorkovsky LIVE řekl, že podle něj dojde k převratu, jakmile si ruská elita uvědomí, že válka žene Rusko do slepé uličky bídy a destrukce. Věří, že se do puče s cílem svrhnout válkychtivý ruský režim zapojí nejbližší spolupracovníci Putina i ochranka.

Vladimir Putin neodejde s klidem a u moci zůstane dokud ho někdo nesesadí, tvrdí prominentní exilový politolog. Podle Inozemceva je to jediná šance na ukončení války na Ukrajině, kterou odborník označil za mlýnek na maso.

Deník DailyMail informoval, že další politolog a expert na ruskou politickou scénu – Valery Solovey – tvrdí, že diktátor už nemá žádné reálné možnosti útěku do exilu. A to i navzdory tomu, že se proslýchá, že jeho spolupracovníci zahájili přípravu takzvané operace s krycím názvem Noemova archa. Ta má za úkol najít Putinovi a jeho nejbližším přívržencům bezpečné útočiště. O tomto plánu jsme psali už dříve, s tvrzeními o existenci takového plánu útěku přišel bývalý řečník a člen Putinova týmu pro psaní projevů Abbas Galljamov, který se odvolával na věrohodné kremelské kontakty.

Dojde k převratu?

Nelze ale předpovědět, zda k něčemu takovému dojde a kdy to bude, dodal Inozemcev. Do převratu by se však zapojili Putinovi nejbližší spolupracovníci i členové ochranky. K ukončení diktátorovy krvavé vlády by podle něj nedošlo silou lidu. Naděje na masové povstání jsou prý nulové.

Obyčejným Rusům to je jedno

Ruská společnost je podle něj naprosto lhostejná, Kreml by ze strany obyčejných Rusů neměl očekávat žádné problémy. Tomu nasvědčuje i to, že zatím nedošlo k žádným velkým protestům, vyjma demonstrací proti dřívější velkoplošné mobilizaci.

„Nevidím žádnou silnou touhu válku zastavit,“ řekl Inozemcev, který nyní žije ve Washingtonu a nejméně od roku 2012 se staví proti vládě prezidenta Vladimira Putina.

Putinova osobní kasička

Inozemcev je autorem více než 600 odborných prací publikovaných v Rusku, Francii, Spojeném království i USA a Rusko podle něj spáchalo ekonomickou i politickou sebevraždu tím, že se odhodlalo k napadení Ukrajiny. Devastační následky však nepřijdou dost rychle na to, aby Rusku zamezili v dalších útocích a ve smrti tisíců dalších lidí, obává se politolog.

Podle něj může Putin ždímat ruskou ekonomiku ještě velmi dlouhou dobu, aby poháněl ruskou válečnou mašinerii nejméně po dva další roky. Celkem prý může mobilizovat přes milion mužů. „Putin rozhodně může válku financovat,“ řekl pro Daily Mail Zerkalo.

Rezervy a možnosti půjček na ruském domácím trhu mu dávají nekonečné množství peněz a v roce 2023 ani 2024 nebude mít problém s financováním ilegální války na Ukrajině.

Zdroje: Khodorkovsky LIVE (Vladislav Inozemcev), DailyMail, redakce, Pravda24, Abbas Galljamov