Putin v konfliktu s vlastními tajnými službami? Toto rozhodnutí udělal i přes odpor FSB

Přidat na Seznam.cz

Vladimir Putin už nikoho zcela neposlouchá a vládne Rusku sám? Potvrzují to i nejnovější zprávy listu Washington Post o konfliktu, který údajně vznikl mezi diktátorem a FSB.

Vladimir Putin se podle několika různých zpráv začíná dostávat do konfliktu s vlastními elitami, službami a armádou. „Všichni čekáme na jeho smrt, zbláznil se.“ – řekl anonymní oligarcha, kterého v květnu citoval časopis New Lines. Nový průzkum nezávislého centra Levada ukazuje, že důvěra v Putina od vyhlášení mobilizace klesla z 83 na 77 procent a jen 23 procent Rusů je hrdých na svou zemi, psal deník Yahoo. Další zprávy také tvrdí, že Vladimir Putin už nikoho zcela neposlouchá a vládne Rusku sám. Potvrzuje to i nejnovější článek deníku Washington Post o konfliktu, který údajně vznikl mezi diktátorem a FSB. Jde o výměnu válečných zajatců. Putin přistoupil na propagandisticky fatální krok a vyměnil mimo jiné 108 vojáků Azovského pluku či obránců Mariupolu za prokremelského oligarchu Viktora Medvedčuka. Souhlasil s tím, že Rusů bylo propuštěno méně než Ukrajinců. „FSB byla zcela proti. Uvědomovali si, jaké důsledky bude mít tato dohoda v očích veřejnosti.“ – říká anonymní ukrajinský zástupce pro Washington Post.

Putin propustil azovské vojáky, aby ochránil svého kamaráda. Diktátora kritizují i prokremelští komentátoři.
Došlo to tak daleko, že i prokremelští komentátoři na internetu se vyjadřují kriticky k Putinovu rozhodnutí ohledně zajatců. Bývalý velitel proruských separatistů v Donbasu Igor Girkin označil propuštění azovských vojáků za „naprostou hloupost a horší než zločin“. Putin vyřadil vojenské velitele ze strategických rozhodnutí. Ruský diktátor nyní zjevně věří jen sám sobě a domnívá se, že jen on je schopen velet své „speciální operaci“. Proto se důrazně postavil proti dalšímu „doporučení“ velitelů, kteří prosazovali stažení ruských vojsk z Chersonu. Putin si uvědomil, že k ničemu takovému nedojde, a začal stále více přebírat přímé velení na bojišti. Tato situace k napětí mezi diktátorem a jeho podřízenými v armádě.

Zdroj: New Lines, Yahoo, Washington Post.