Putin si měl v Africe nastřádat miliardy pro případ, že bude muset uprchnout z Moskvy

Přidat na Seznam.cz

Rusko si už od éry rozpadu koloniálního systému udržuje silné diplomatické a ekonomické vazby s mnoha africkými státy. Díky tomu si současný ruský prezident Vladimir Putin mohl ve Středoafrické republice nastřádat celé jmění a vytvořit zázemí, kam se prý plánuje uchýlit v případě, že bude donucen odstoupit od moci.

Zatímco setkání světových lídrů skupiny G20 na indonéském ostrově Bali vynechal, na rozhovor s prezidentem Středoafrické republiky Faustin-Archange Touadérou si Putin čas udělal. Oficiálně bylo obsahem telefonátu vzájemné ujištění, že země zintenzivní politickou, obchodní a hospodářskou spolupráci.

Jak ale napsal deník Daily Star s odkazem na telegramový kanál General SVR, telefonát měl především ověřit loajalitu afrického prezidenta. Putin měl prý naznačit, že v blízké budoucnosti možná navštíví Bangui, hlavní město SAR.

Má se za to, že právě SAR je jednou z možných cílových destinací v případě Putinova nouzového útěku z Moskvy. Putin by se sem mohl uchýlit společně se svými blízkými včetně dlouholeté partnerky Aliny Kabajevové, bývalé gymnastky a olympijské medailistky, se kterou má několik nepřiznaných dětí.

Autorem kanálu General SVR je údajně ruský exulant generálporučík Viktor Michajlovič, který ve svých příspěvcích odkazuje na své důvěrné zdroje v Kremlu a jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Podle informací deníku Mirror si Putin ve Středoafrické republice uschoval 12,3 miliardy liber (342 miliard korun) ve zlatě a v hotovosti pro případ, že by musel uprchnout z Moskvy. Únikový fond se údajně ukrývá v podzemních skladech a střeží jej Vagnerovci, Putinovi loajální příslušníci ruské soukromé žoldácké armády.

Spojenectví středoafrického prezidenta s Moskvou

Je známo, že Vagnerovci se podíleli na udržení Touadérovy vlády. Deník Kuwait Times připomíná, že SAR v roce 2013 zabředla do vleklé občanské války, kterou nakrátko potlačila francouzská vojenská intervence, díky níž se Touadérovi otevřela cesta k prvním volbám v roce 2016. Mírová dohoda z roku 2018 přivedla do vlády povstalecké předáky, což vedlo k dočasnému utlumení bojů.

Během Touadérovy kampaně za znovuzvolení v roce 2020 se ale boje znovu rozhořely a povstalecká koalice postupovala na hlavní město. Rusko vyslalo do Bangui Vagnerovce, s jejichž pomocí byl pokus o puč zmařen a povstalci vytlačeni z velkých měst.

Ruští spojenci už v zemi zůstali, o jejich přítomnosti ale kolují negativní zprávy. OSN bila na poplach kvůli závažnému porušování lidských práv ze strany vládních vojsk a jejich zahraničních přátel; o zvěrstvech Vagnerovců v SAR jsme psali zde.

Ruští žoldáci také získali značný vliv na ministerstvech obrany, zahraničí a financí. Státních institucí SAR se tak podle investigativní nevládní organizace Sentry zmocnila nadnárodní zločinná organizace, která drancuje nerostné bohatsví země a slouží zájmům středoafrického prezidenta a Kremlu.

Zdroj: Mirror, Daily Star, Kuwait Times