Ptačí chřipka dokáže infikovat i savce. V Británii mají obavy
V prosinci bylo v Kaspickém moři nalezeno více než 700 mrtvých tuleňů. K masovému úhynu došlo v blízkosti místa, kde byla o několik měsíců dříve zjištěna u volně žijících ptáků vysoce nakažlivá varianta ptačí chřipky H5N1, uvádí britský deník iNews.co.uk. Vědci se obávají, že se virus ptačí chřipky nyní dovede přenášet na více druhů savců. Je však příliš brzy na nějaké závěry.
„Pokud se ukáže, že se jedná o konzistentní přenos u volně žijících savců, tak je to znepokojující. Nemělo by to být ignorováno,“ řekl pro server iNews.co.uk doktor Tom Peacock, virolog z Imperial College v Londýně. „Byl by to důkaz, že virus H5N1 může vyvolat další pandemii,“ dodává vědec. Zda se však virus opravdu může přenášet mezi savci je předmětem dalšího zkoumání.
Podle nejnovějšího hodnocení rizika, které provedla britská Agentura pro zdravotní bezpečnost, je riziko ptačí chřipky pro lidskou populaci velmi nízké. Existují však důkazy, že se kmen H5N1 vyvinul tak, že je jeho šíření mezi savci stále snazší a rychlejší.
Nejen ptáci
BBC uvádí, že virus způsobil smrt přibližně 208 milionů ptáků na celém světě a nejméně 200 bylo zaznamenaných případů u savců. Britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) podotýká, že ptačí chřipka je primárně onemocněním ptáků, ale odborníci po celém světě se zabývají rizikem jejího rozšířeni i na jiné druhy.
Po celém světě byl virus zjištěn u řady savců, včetně medvědů grizzly v Americe, norků ve Španělsku a také u delfínů a tuleňů. Předpokládá se, že se nakažení savci, pokud byli opravdu nakažení virem H5N1, se živili uhynulými nebo nemocnými volně žijícími ptáky, kteří byli virem nakažení.
Zdroje: BBC, iNews.co.uk