Provinil se trestným činem „nepřátelství vůči Alláhovi.“ Dnes byl popraven

Přidat na Seznam.cz

Íránský režim dnes popravil Mohsena Shekariho, muže odsouzeného za napadení policisty, zablokování ulice v Teheránu a „nepřátelství vůči Alláhovi“, uvedla agentura Tasnim. Jde o první takovou popravu v souvislosti s nedávnými protivládními nepokoji.

Osoba popraveného Íránce a jeho vynucené doznání

Dnes popravenému Mohsenu Shekarimu bylo 23 let. Před nedávnem se objevil v íránské státní televizi, kde bylo odvysíláno jeho doznání se k vině. Shekari měl na odvysílaných záběrech modřinu na pravé tváři. Přiznal se k tomu, že nožem napadl člena milice Basij, a že zablokoval svou motorkou silnici spolu s jedním ze svých přátel. Organizace na ochranu lidských práv uvedly, že Shekari byl mučen a donucen se k uvedeným činům přiznat. Nasvědčují tomu stopy po nedávném mučení na jeho těle, jak se píše webu, TVP World.

Vládnoucí režim přestává zvládat masivní celonárodní protesty

Celostátní protesty, které vypukly po smrti 22lete kurdsko-íránské ženy Mahsy Amini 16. září, letošního roku, představují pro íránský islamistický režim jeden z nejzávažnějších problémů od doby co se dostal k moci v roce 1979. V pondělí tamní revoluční gardy vyzvaly justici, aby rychle a rozhodně vynesla rozsudky proti těm, kteří jsou obviněni ze „zločinů proti bezpečnosti národa a islámu“. Íránský vrchní soudce Masoud Setayeshi, jménem tamní justice v úterý uvedl, že pět lidí obžalovaných z podílu na zabití člena milice Basídž, Rouhollaha Ajamiana, bylo odsouzeno k trestu smrti. Proti verdiktu se mohou odvolat, pokud se domnívají, že je nespravedlivý, píše deník Vanguardngr.

Íránští kati mají plné ruce práce. Popravuje se tam jako na běžícím pásu

Již před začátkem nedávných nepokojů v Íránu stoupl počet vykonaných poprav. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Turk uvedl, že tento počet letos v září překonal číslo 400. Což je nejvíc za posledních pět let. „Íránské úřady musí okamžitě zrušit všechny rozsudky smrti, zdržet se žádostí o uložení trestu smrti a stáhnout všechna obvinění proti těm, kteří byli zatčeni v souvislosti s jejich pokojnou účastí na protestech,“ uvedla Organizace spojených národů. Západní vlády rovněž vyjádřily zděšení nad vysokým počtem poprav v Íránu.

Zdroj: Redakce, Vanguardngr, TVP World