Přísný čínský lockdown pokračuje, doma zavření Ujgurové hladoví

Přidat na Seznam.cz

Tvrdě vymáhaná politika nulové tolerance covid-19 uvrhla Čínu do kolotoče lockdownů a drastických omezení. Obyvatelům čínských měst, uzavřených z obav ze šíření covid-19, už ale začínají docházet potraviny a základní zboží, informuje BBC. Situace se nejpalčivěji dotýká ujgurské menšiny v provincii Sin-ťiang.

Úřady se snaží před říjnovým sjezdem komunistické strany udržet lokální epicentra epidemie pod kontrolou. V zemi s více než miliardou obyvatel stačí malý počet nových případů nákazy, aby byla uzavřena celá města.

Uzavřená megalopole Čeng-tu v provincii Sečuán byla na začátku měsíce zasažena zemětřesením o síle 6,6 stupňů Richterovy stupnice. Prchající obyvatele však zarazily zamčené východy domů.

Město Kuej-jang v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny bylo bez varování uzavřeno a tisíce nepřipravených lidí musely zůstat doma.„Malé obchody a supermarkety jsou uzavřené, nemůžeme ani nakupovat přes Internet, protože kapacity nestačí a zásilky nám nemá kdo doručit,“ napsal jeden z uživatelů platformy Weibo.

Ujgurové hladoví

V západním Sin-ťiangu je už více než 40 dní uzavřena kazašská autonomní prefektura I-li, obývaná 4,5 milionu Kazachů, Ujgurů i etnických Číňanů. Zoufalí obyvatelé žádají o pomoc na sociálních sítích, kde se šíří naléhavé žádosti o potraviny, léky a hygienické potřeby.

Podle deníku China Digital Times proto dostali místní cenzoři příkaz zaplavit platformu Weibo pozitivními komentáři o Sin-ťiangu a přehlušit tak vlnu stížností na nedostatek potravin a lékařské péče během lockdownu v I-li. To se jim však nepodařilo a zprávy o zdrcující situaci pronikly na veřejnost.

Deník The Washington Post zaznamenal svědectví ženy, která tvrdí, že sousedský výbor zamčel dveře jejich bytu zvenčí a otevřel je jen pro zdravotníky provádějící testování. Naposledy přišel člen sousedského výboru k jejich dveřím před jedenácti dny, aby jim nabídl předražené potraviny.

Zdroj: BBC, The Washington Post, China Digital Times