Při záplavách v Demokratické republice Kongo zemřelo více než 400 lidí

Přidat na Seznam.cz

Nyní je známo, že při intenzivních záplavách a sesuvech půdy, které minulý týden zasáhly provincii Jižní Kivu v Demokratické republice Kongo, zemřelo nejméně 411 lidí. Úsilí o záchranu obyvatel a získání těl v Kalehe, kde došlo k záplavám, pokračuje. Některé domy, školy a nemocnice se zřítily nebo se staly zchátralé či nebezpečné.

Přívalové deště zničily celé vesnice spolu s poli s plodinami a dobytkem, což způsobilo, že se komunity otřásly. Asi 5500 lidí se stále pohřešuje a tisíce přeživších zůstaly bez domova. Obyvatelé vesnic Bushushu a Nyamukubi, které katastrofa nejvíce zasáhla, museli překonat dlouhé vzdálenosti pěšky, aby se evakuovali do sousedních vesnic – některé až tři hodiny chůze odtud. Dokonce ani motorky nemohou projet po vážně poškozených cestách v oblasti, uvádí deník The Guardian.

Infrastruktura v Kalehe je špatná, což může ztížit komunikaci a přístup, když dojde k takovým katastrofám. Asi 150 lidí bylo zraněno a potřebovali lékařskou pomoc.

K dispozi nejsou žádné stroje, které by odklízely bahno a odstraňovaly sesuvy půdy na silnici, aby se obyvatelé mohli pohybovat po vesnicích Bushushu-Nyamukubi“. Lidé přechází přes jezero, což je další nebezpečí.“

Vláda provincie v sobotu uvedla, že přemisťuje obyvatele postižené povodněmi na bezpečnější místa. Uvedla také, že vláda financuje lékařskou péči o zraněné, včetně nákladů na pohřeb zemřelých, píše CNN.

Konžská demokratická republika se nachází v povodí řeky Kongo, kde jsou často hlášeny povodňové katastrofy. Podle zprávy Světové banky je pravděpodobné, že v důsledku změny klimatu se v této středoafrické zemi „zvýší četnost a rozsah katastrof souvisejících s klimatem, včetně povodní“.

zdroj: The Guardian, CNN