Při razii zajistili perly, hodinky i luxusní auta. Jihočeská kobra dopadla zločineckou skupinu, podvodníci si přišli na desítky milionů

Přidat na Seznam.cz

Jihočeský kraj – Velmi mimořádný případ daňových podvodů či úniků mají na stole jihočeští kriminalisté společně s celníky a pracovníky finančního úřadu. Při společné realizaci v minulých dnech, do které byly zapojeny stovky celníků a policistů, zadrželi devět osob. Následně sedm lidí vyšetřovatelé z jihočeské kobry obvinili, a u pěti z nich soud schválil vazební vyšetřování. Aby vše klaplo, bylo potřeba nasadit do terénu 37 realizačních skupin. To vše se uskutečnilo začátkem března, uvedla Policie České republiky.

Ve vyšetřovaném případu totiž nejde o žádnou maličkost, ale o daňové podvody za minimálně 108 000 000 korun. Poškozeným je v tomto případě stát. Sedm osob bylo obviněno ze závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, to vše měli spáchat formou spolupachatelství. Tato skupina Čechů i cizinců, od ledna roku 2021 do října loňského roku, ovládla chod skupiny 180 společností. Do vedení společností dosadili tzv. bílé koně, v několika případech dokonce i smyšlené osoby. Firmy řídili stovkou mobilních telefonů. Pracovníky, které potřebovali zaměstnat, sehnali, kde to šlo a hned jim zabavovali doklady. Chovali se jako novodobí otrokáři.

Desítky ovládaných společností vystavovaly fiktivní, nicméně formálně správné doklady s cílem zkrátit daňovou povinnost.

Na několika místech republiky nakonec spadla klec, vyšetřovatelé s celníky provedli dvanáct domovních prohlídek, sedmnáct prohlídek nebytových prostor a zadrželi devět osob. Zajistili věci důležité pro trestní řízení, jako výpočetní techniku, datová úložiště, padělaná razítka lékařů, státních institucí, účetní doklady či platební karty, mobilní telefony i zadržované osobní doklady. Kriminalisté se také dostali k obsahu privátních bankovních schránek. Jen zde zajistili eura a koruny v hodnotě přes pět milionů korun. Také zajistili věci pořízené pravděpodobně z této trestné činnosti, na nich pachatelé v žádném případě nešetřili, do policejních garáží se přesunulo devět luxusních automobilů značek Porsche, Mercedes, BMW či Audi. Většina vozidel je vybavena na zakázku.

Dámská část skupiny přišla o luxusní šperky, prsteny, perly či luxusní hodinky. Zajištěny byly také nemovitosti v republice a Itálii v hodnotě kolem 60 000 000 korun. Mezi zajištěnými věcmi nechyběla ani  nelegálně držená střelná zbraň. V hotovosti vyšetřovatelé zajistili 20 000 000 korun a na účtech dalších zhruba 11 000 000. To vše nasvědčuje velmi rozsáhlé trestné činnosti, pro kriminalisty tak případ těmito obviněními rozhodně nekončí.

Pokud se následný soud ztotožní s názorem vyšetřovatelů a tato skupina stane pro tento zločin před soudem, hrozí všem trest odnětí svobody v délce pěti až deseti let.  

zdroj: Policie České republiky