Prezident Zelenskyj přiznává, že Ukrajinci se po roce války začínají cítit unavení. Ztráta Bachmutu by mohla Ukrajinu donutit ke kompromisu s Putinem

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina možná bude muset přistoupit na kompromis s Ruskem, pokud prohraje ve městě Bachmut, připustil Volodymyr Zelenskyj uprostřed rozporuplných zpráv z bojiště.

Ukrajinský prezident se obává, že změny ve Washingtonu by mohly Putinovi umožnit vyhrát válku. Válka bude trvat velmi, velmi dlouho, ale nadcházející „bojové období“ by mohlo být závěrečnou kapitolou konfliktu, píše deník Sky News.

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem schopným nést několik jaderných hlavic, uvedlo ruské ministerstvo obrany. Do cvičení je zapojeno více než 3 000 vojáků a 300 kusů techniky. Jedná se o nejnovější ukázku síly poté, co Bělorusko oznámilo, že na svém území, blíže k NATO, umístí ruský sklad jaderných zbraní.

Prezident Zelenskyj přiznává, že bude pod tlakem, aby přistoupil na kompromis s Putinem, pokud ruské síly obsadí město Bachmut, protože Ukrajinci se po roce války začínají cítit unavení.

Podle deníku Daily Mail ukrajinský prezident varoval, že porážka v bitvě o Bachmut by Rusku umožnila začít budovat mezinárodní podporu pro dohodu, která by od jeho národa údajně vyžadovala nepřijatelné kompromisy. „Naše společnost mě bude tlačit ke kompromisu s Ruskem,“ uvedl Zelenskyj.

Někteří lidé na Západě – včetně bývalého prezidenta a kandidáta na prezidenta v roce 2024 Donalda Trumpa – zpochybňují, zda by měl Washington nadále dodávat Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, a Zelenskyj se obává, že válku by mohly ovlivnit přesuny politických sil ve Washingtonu.

Čína, ekonomicky a politicky nakloněná Rusku poskytla Putinovi diplomatické krytí tím, že ve válce zaujala oficiální postoj neutrality. Čínský prezident dal jasně najevo, že chce válku ukončit, a navrhl mírový plán, který však ukrajinské úřady odmítly. Dále Bělorusko uvedlo, že rozhodnutí hostit ruské taktické jaderné zbraně bylo reakcí na západní sankce a na to, co označil za vojenské posilování ze strany členských států NATO v blízkosti ruských hranic.

Americký prezident Joe Biden naznačil, že ho toto rozhodnutí znepokojuje. Moskva v úterý rovněž uvedla, že sestřelila řízenou inteligentní bombu GLSDB dodanou USA, kterou vypálily ukrajinské síly, což je poprvé, kdy zachytila jednu z těchto zbraní, která by mohla zdvojnásobit palebný dosah Ukrajiny na bojišti.

zdroj: Daily Mail, Sky News