Přes noc byl přivázán ke sloupu elektrického vedení, mučili ho a nepřežil. 10 mužů teď čeká desetiletý trest vězení

Přidat na Seznam.cz

Indie – Deset mužů bylo uvězněno v Indii za mučení a lynčování muslimského muže. Tabrez Ansari byl v Džhárkhandu přivázán ke sloupu, 12 hodin mučen a nucen zpívat hinduistická hesla široce používaná hinduistickými zastánci.

Indický soud odsoudil 10 mužů k 10 letům vězení, každého za lynčování muslimského muže, který zemřel poté, co byl mučen a nucen skandovat hinduistická hesla.

Tabrez Ansari byl v roce 2019 přivázán ke sloupu a 12 hodin mučen, když plakal a prosil dav, který ho obvinil z vloupání ve východním státě Jharkhand, uvádí BBC.

Video incidentu, které se rozšířilo na sociálních sítích, ukázalo, že 24letý mladík byl nucen odříkávat „Džai Šrí Ram“ – což znamená „zdráv se pane Rame“ – slogan široce používaný hinduistickými zastánci. Policie později zadržela Ansariho za krádež, když byl v kritickém stavu, a odvezla ho do nemocnice o několik dní později, kde zemřel.

Po veřejném protestu policie zatkla 12 hinduistických mužů, z nichž dva byli později zproštěni viny pro nedostatek důkazů. Zbývajících 10 bylo minulý týden odsouzeno za zabití, nikoliv za vraždu, a každý dostal ve středu 10 let vězení.

Ansariho manželka, Shaista Parveen, uvedla, že se proti trestu odvolá, aby byl zvýšen. „Respektuji soudní příkaz, ale nejsem s ním plně spokojena. Pro spravedlnost se obrátíme na vyšší soudy,“ řekla.

Indický premiér Narendra Modi, který byl kritizován za to, že se nevyjádřil proti náboženskému násilí, řekl, že ho vražda Ansariho bolela.

Video, na kterém je Ansari nucen odříkávat zpěvy oslavující hinduistické bohy a zároveň prosit o život, se rozšířilo po celém světě a vyvolalo v Indii obrovské pobouření. Jeho rodina tvrdila, že mu policie navzdory jeho zraněním odepřela ošetření. Státní policie jakékoli pochybení popřela, uvádí deník The Guardian.

Na videozáznamu bylo vidět vyděšeného Ansárího přivázaného ke sloupu elektrického vedení, jak ho napadá dav a po tváři mu stéká krev a slzy. Druhý den byl předán policii, která ho zatkla za krádež. Jeho rodina tvrdila, že jim nebylo dovoleno se s ním setkat.

Ansárí si 22. června stěžoval na nevolnost, zvracení a bolest na hrudi a byl převezen do nemocnice, kde však na následky zranění utrpěných při útoku zemřel.

zdroj: BBC, The Guardian