Požáry v Novém Skotsku se vymkly kontrole a vyhnaly 16 000 lidí z jejich domovů

Přidat na Seznam.cz

Nové Skotsko, Kanada – Zuřící lesní požáry, které spálily tisíce akrů, donutily více než 16 000 Kanaďanů k evakuaci svých domovů a vyvolaly v Novém Skotsku zákaz spalování, protože region zažívá rekordní vedra.

Úředníci říkají, že požáry, které se rozprostírají na celkové ploše více než 25 000 akrů, zničily několik budov a způsobily, že se nad regionem tyčily obrovská oblaka kouře. Od pondělí bylo více než 16 000 lidí nuceno evakuovat oblast kolem Halifaxu, největšího města Nového Skotska, uvádí CNN.

Počet lidí, kteří byli nuceni opustit své domovy, je asi 16 429, uvedla na pondělní tiskové konferenci Erica Flecková, vedoucí oddělení krizového řízení regionální samosprávy Halifaxu. Úřady také uvedly, že z okresu Shelbourne na jihozápadě Nového Skotska bylo evakuováno asi 400 lidí.

Podle pondělní tiskové zprávy obdrží každá domácnost, která se musí evakuovat, 500 dolarů spravovaných prostřednictvím Kanadského červeného kříže. Tyto prostředky jsou určeny na naléhavé potřeby, jako jsou potraviny a věci osobní péče.

Úřady v Novém Skotsku v pondělí rovněž vyhlásily zákaz spalování v celé oblasti kvůli závažnosti současných požárů, uvádí The Southern.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil v pondělí na Twitteru situaci s lesními požáry za „neuvěřitelně vážnou“.

Na pomoc v boji s požárem bylo vysláno více než 200 posádek z celé oblasti. Podle úřadů je nasazeno 35 hasičských vozů, dva vrtulníky a vodní bombardér, protože úřady varovaly, že nárazy větru mohou způsobit rozšíření požáru.

Zatímco se Nové Skotsko potýká s novými požáry, západní provincie Alberta bojuje s požáry již několik týdnů. V nedělní zprávě jejího krizového štábu se uvádí, že asi 3501 lidí zůstává evakuováno a více než 2700 pracovníků pokračuje v boji s ohněm.

zdroj: The Southern, CNN