Požáry v Kanadě. Kouř se dostal přes Atlantik do Evropy

Přidat na Seznam.cz

Lesní požáry nadále hoří v několika kanadských provinciích. Podle Národní zprávy o požární situaci kanadského Meziagenturního střediska pro lesní požáry bylo v neděli zaznamenáno nejméně 53 nových požárů v přírodním prostředí. Kouř z nich se už dostal do Evropy.

Začátkem tohoto měsíce označil kanadský premiér Justin Trudeau začátek sezóny lesních požárů v zemi za „bezprecedentní“. Teplé a suché podmínky pravděpodobně povedou k vyšší aktivitě požárů na většině území země.

V Kanadě je téměř 500 požárů v místech jako Britská Kolumbie, Alberta, Saskatchewan a Severozápadní teritoria v západní Kanadě; stejně jako v Ontariu, Quebecu a Novém Skotsku ve východní Kanadě. Téměř 260 aktivních požárů se vymklo kontrole a letos bylo zatím spáleno více než 17,7 milionu akrů, uvádí deník ABC News.

Podle zprávy se emise z těchto požárů nyní měří jako největší odhadované roční emise pro Kanadu. Z kouře se uvolnilo asi 160 megatun uhlíkových emisí.

Kouř z těchto požárů vedl k výrazně zhoršené kvalitě ovzduší v celé Severní Americe a dokonce se začal dostávat přes Atlantik až k evropskému pobřeží, uvádí CNN.

Dým z lesních požárů v různých oblastech Kanady se již více než měsíc dostává do USA. V květnu byla vydána výstraha o kvalitě ovzduší v Montaně, Idahu, Coloradu a Arizoně kvůli požárům v Albertě.

Další zesílení lesních požárů 21. a 22. června vedlo k ohromnému množství kouře s vysokými hodnotami oxidu uhelnatého, který měl do Evropy zasáhnout do pondělí.

zdroj: ABC News, CNN