Požár v Českém Švýcarsku u Pravčické brány. Policie zadržela Němce

Přidat na Seznam.cz

Národní park České Švýcarsko – Dne 18. května 2023, krátce po 14. hodině policisté prostřednictvím tísňové linky přijali oznámení o požáru v Národním parku České Švýcarsko v okolí Pravčické brány. Na místo ihned vyjeli policisté a Hasičský záchranný sbor. Policisté, kteří byli na místě společně se strážcem národního parku jako první, započali hasební práce a provedli ihned na místě šetření k možné podezřelé osobě, uvedla Policie České republiky.

Policisté na místě během hasebních prací poskytovali součinnost hasičskému záchrannému sboru a to zejména logistickou podporu, doprava v místě byla řízena kyvadlově. Policisté s hasiči a strážci národního parku pomáhali návštěvníkům, kteří byli v době požáru na Pravčické bráně sejít okolo nebezpečného úseku, kde hořelo.  Do akce byl zapojen také policejní vrtulník. Požár se podařilo zhruba po třech hodinách lokalizovat. 

Policisté na místě v souvislosti s možnou příčinou požáru zadrželi jednu osobu, muže občana Německa. Provedená dechová zkouška na přítomnost alkoholu v dechu u něj byla pozitivní.   

Včerejšího dne po dokončení hašení již policisté s vyšetřovateli hasičů provedli ohledání místa požářiště.

V souvislosti s požárem policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti, nicméně forma zavinění, tedy zda se mohlo jednat o úmysl, nebo nedbalost, je předmětem prověřování. Predikovat trestní sazbu zatím nelze, s ohledem na probíhající prověřování.   

Případ nyní prověřují děčínští kriminalisté. Všechny získané informace intenzivně policie prověřuje, nicméně k průběhu prověřování a dosud získaným informacím se z taktických důvodů zatím nemůže blíže vyjadřovat, aby nebyl ohrožen, nebo zmařen průběh trestního řízení. 

zdroj: Policie České republiky