Požár skládky pneumatik u Borovan způsobil škodu 60 milionů korun

Přidat na Seznam.cz

BorovanyV noci z 3. na 4. srpna v 1:40 došlo k události, která se stala v firmě zabývající se recyklací pneumatik ve městě Borovany na Českobudějovicku. Požár skládky pneumatik, která se nacházela venku byl na ploše o rozměrech cca 100 x 150 metrů. Plameny dosahovaly výšky 20 metrů. Na místo byly vyslány profesionální i dobrovolné hasičské jednotky, celkem 17, s 26 cisternami. Hasičský záchranný sbor České republiky informoval, že kromě toho byla k dispozici mobilní chemická laboratoř.

Kvůli závažnosti situace byl vyhlášen 3. stupeň poplachu. Hasiči zřídili tři čerpací stanoviště na okolních rybnících. Jejich úkolem byla požární obrana a ochrana nezasažených objektů firmy a sousedního podniku. Velitel zásahu oznámil ráno 4. srpna v 9:00, že požár byl lokalizován a dále se prováděla likvidace ohniska. V té době na místě zasahovalo 14 jednotek hasičů s 16 cisternami.

Mobilní chemická laboratoř provedla měření škodlivin v okolních obcích a zjistila nízké koncentrace. Bylo doporučeno obyvatelům nevětrat a další opatření nebyla nutná. Směr větru odnášel kouř směrem na Libín a později na Kojákovice. Obyvatelé domů vzdálených kolem 300 metrů od požáru byli informováni o postupu v případě, že by se kouř blížil k jejich oblasti. Hasiči též spolupracovali s majitelem tří koní, aby zajistili jejich bezpečný přesun z kouřem zasažené pastviny.

Rozprostřená skládka pneumatik obsahovala asi 1500 tun materiálu. Z tohoto množství shořelo přibližně 200 tun výrobků ve skladovací hale. Hasiči pokračovali v hašení a demoličních pracích, které probíhaly za pomoci kolových nakladačů a pásových rypadel. Stupeň požárního poplachu byl snížen ze třetího na druhý 4. srpna ve 22:00.

5. srpna na místě zasahovaly pouze profesionální hasičské jednotky, které pracovaly na likvidaci ohniska. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Škoda byla zhruba odhadnuta na 60 milionů korun, zatímco hodnota uchráněného majetku byla odhadnuta na 100 milionů korun. Po náročném zásahu, který zahrnoval 280 hasičů, 26 cisteren a různou techniku, byla likvidace požáru úspěšně dokončena 6. srpna ve 14:00.

zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky