Poškození finančních zájmů EU, dotační podvod a zkrácení daně. Olomoučtí kriminalisté zahájili stíhání osob

Přidat na Seznam.cz

Olomoucko – Olomoučtí krajští kriminalisté odboru hospodářské kriminality zahájili trestní stíhání osmi fyzických osob a šesti právnických osob pro podezření ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, dotačního podvodu a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, uvedla Policie České republiky.

Mimo jiné se jednalo o nákup zboží např. pro pořádání hudebních akcí jako pódia, nákladní automobily, apod. na základě veřejné zakázky z období od 2019 do 2021. Další trestná činnost souvisela s dotačním programem COVID, při které obvinění vystavovali nepravdivé faktury o svých nákladech a obratech před a v době pandemie.

Celková škoda činí 29 400 000 korun (1 176 000 EUR), z toho škoda způsobená Evropské unii je přibližně 12 672 000 korun (506 909 EUR).

Třem obviněným osobám hrozí tresty od 5 do 10 let, zbývajícím obviněným hrozí tresty od 2 do 8 let. Kriminalisté ve věci provedli patnáct domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor a pozemků v rámci České republiky, na kterých se podílelo na 150 policistů. Kriminalisté zajistili u obviněných fyzických a právnických osob majetek za 9 000 000 korun.

zdroj: Policie České republiky