Posádka jachty byla zatčena za požár na ostrově v Řecku

Přidat na Seznam.cz

Třináct lidí bylo zatčeno po požáru lesa na řeckém ostrově Hydra, který podle úřadů způsobila zábavní pyrotechnika odpalovaná ze superjachty.

Řecká média uvedla, že všichni zatčení jsou členy posádky superjachty Persephoni. Podle několika prodejců luxusních jachet na internetu je k dispozici k letnímu pronájmu.

„Páteční požár zachvátil 300 akrů jediného borového lesa na známém ostrově, který leží jižně od Atén,“ uvedl řecký ministr pro klimatickou krizi Vassilis Kikilias.
Plameny se podařilo dostat pod kontrolu, ale s obtížemi. Protože k pláži nevedou žádné cesty, museli se k ní hasiči dostat po moři, zatímco vrtulníky shazovaly vodu ze vzduchu, píše BBC.

Údajná příčina požáru vyvolala pobouření v Řecku, které již bojuje s několika požáry a které sužuje první letošní vlna veder.
„Jsme rozhořčeni, že někteří lidé tak nezodpovědně házejí zábavní pyrotechniku do borového lesa,“ řekl v sobotu starosta Hydry Giorgos Koukoudakis řecké televizi ERT.

Řecko zažívá neobvykle horké počasí, vlna veder se objevila před 15. červnem a teploty na některých místech přesáhly 44 °C, píše deník The Guardian.

Služba civilní ochrany v pátek vyzvala k mimořádné ostražitosti, protože riziko požárů, které často rozdmýchává vichřice, je velmi vysoké, zejména v oblasti Attiky, na Peloponéském poloostrově a ve středním Řecku.

Zdroje: BBC, The Guardian