Portugalská policie spálila šest tun kokainu, hašiše a dalších narkotik. Nelegální obchod celosvětově vzkvétá

Přidat na Seznam.cz

Portugalsko – Portugalská policie v pondělí spálila šest tun kokainu, hašiše a dalších látek u příležitosti mezinárodního dne OSN proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi v době, kdy tento nelegální obchod celosvětově vzkvétá.

„V oběhu je více drog, je větší nabídka ze zemí, kde se drogy vyrábějí, a také se více drog zabavuje,“ řekl novinářům v Lisabonu Rui Sousa, vedoucí oddělení pro boj proti obchodu s drogami portugalské kriminální agentury.

V Portugalsku bylo v roce 2023 dosud zabaveno 11 tun kokainu, 30 tun hašiše a menší množství jiných druhů drog, což je již nyní více než množství zabavené v celém loňském roce, uvádí deník Chronicle.

Většina kokainu byla pašována z Latinské Ameriky a Karibiku, zatímco hašiš pocházel z Maroka.

V pondělí policisté naložili velké množství bílých látkových pytlů plných drog na několik dodávek a odvezli je do nedaleké spalovny v Lisabonu, kde bylo spáleno a zničeno 6 tun těchto látek.

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu ve své nedělní výroční Světové zprávě o drogách uvedl, že poptávka po kokainu a jeho nabídka se po celém světě zvyšují a pašování metamfetaminu se rozšiřuje mimo zavedené trhy, uvádí deník Market Screener.

Jiná zpráva lékové agentury EU se sídlem v Lisabonu z tohoto měsíce uvedla, že jak rozsah, tak složitost produkce nelegálních drog v Evropě roste a že uživatelé jsou nyní vystaveni širšímu spektru psychoaktivních látek.

Portugalské úřady potřebují více zdrojů, aby se vypořádaly s náporem, protože jihoevropský národ s výhledem na Atlantický oceán byl klíčovým vstupním bodem pro drogy na evropský kontinent.

zdroj: Chronicle, Market Screener