Polský premiér Donald Tusk nekompromisně varoval, že Evropa vstoupila do „předválečné éry“

Přidat na Seznam.cz

Polsko – Polský premiér Donald Tusk nekompromisně varoval, že Evropa vstoupila do „předválečné éry“, a pokud Rusko porazí Ukrajinu, nikdo v Evropě se nebude moci cítit bezpečně. „Nechci nikoho strašit, ale válka už není pojem z minulosti,“ řekl evropským médiím. „Je skutečná a začala před více než dvěma lety.“

Ukrajinské letectvo uvedlo, že sestřelilo 58 bezpilotních letounů a 26 raket, a premiér Denys Šmyhal řekl, že energetická infrastruktura byla poškozena v šesti regionech, na západě, ve středu a na východě země. Svůj první zahraniční rozhovor od návratu do funkce polského premiéra na konci loňského roku využil Tusk k přímému apelu na evropské lídry, aby se více zasadili o posílení evropské obrany, uvádí BBC.

Bez ohledu na to, zda v listopadových amerických prezidentských volbách zvítězí Joe Biden nebo Donald Trump, tvrdil Tusk, že Evropa se stane pro USA atraktivnějším partnerem, pokud bude vojensky soběstačnější.

Od doby, kdy Rusko zahájilo operaci na Ukrajině, dosáhly vztahy se Západem nejnižší úrovně od nejhorších dnů studené války, ačkoli prezident Putin tento týden prohlásil, že Moskva nemá žádné agresivní úmysly vůči zemím NATO. Myšlenka, že by jeho země zaútočila na Polsko, pobaltské státy a Českou republiku, je podle něj naprostý nesmysl. A také varoval, že pokud Ukrajina použije západní bojové letouny F-16 z letišť v jiných zemích, stanou se „legitimními cíli, ať už se nacházejí kdekoli“, uvádí deník Politico.

„Vím, že to zní zničujícím způsobem, zejména pro lidi mladší generace, ale musíme si mentálně zvyknout na příchod nové éry. Předválečné éry,“ upozornil Tusk. Navzdory svým mrazivým poznámkám byl Tusk optimističtější ohledně toho, co nazval skutečnou revolucí v mentalitě v celé Evropě.

zdroj: BBC, Politico