Polsko se chce zmocnit části Ukrajiny, ale čeká na příznivou chvíli, říká šéf ruské zahraniční zpravodajské služby

Přidat na Seznam.cz

Šéf ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryshkin vysvětlil důvod, proč si údajně Polsko nepřeje mírové urovnání konfliktu na Ukrajině. Učinil tak během setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem v úterý 4. dubna, píše ukrajinský deník TSN.

Vedení Polska čeká na příznivý okamžik k ovládnutí části ukrajinských území. Polské úřady proto nechtějí a jsou proti mírovému urovnání konfliktu,“ uvedl.

Ruské vedení opakovaně tvrdilo, že se Polsko připravuje na anexi území na západní Ukrajině. Ředitel Služby vnější rozvědky (SVR) Sergej Naryshkin už minulý rok prohlásil toto tvrzení, a nebyl první, kdo tak učinil.

Během posledních měsíců minulého roku ruský prezident Vladimir Putin několikrát prohlásil, že myšlenka absorbovat Ukrajinu je v Polsku stále živá, zatímco tajemník Rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev varoval, že Varšava „již podniká kroky k obsazení západních ukrajinských území“, píše web Carnegie Endowment.

O několik dní později ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyslovil teorii, že Polsko tuto myšlenku využije jako záminku k převzetí kontroly nad západní Ukrajinou. Brzy poté začala ruská služba SVR pravidelně informovat o údajných plánech Polska anektovat ukrajinská území.

O polských „predátorských plánech“ hovořili i další ruští představitelé, včetně prezidentského poradce Vladimira Medinského a ruského velvyslance při EU Vladimira Čižova.

Polští představitelé zatím nikdy neučinili žádná prohlášení zpochybňující územní celistvost Ukrajiny, jíž Varšava zůstává spojencem.

zdroj: Carnegie Endowment, TSN