Policista zachránil tonoucí se holčičku. Dostal vyznamenání

Přidat na Seznam.cz

Ostrava – Vojtěch Kausta nepřemýšlel ani vteřinu a vhrnul se na pomoc topící se holčičce, která spadla do řeky Ostravice, uvádí Moravskoslezský deník.

Nebylo to ani v pracovní době. Během svého volna byl na procházce se svou dcerou, když potkal známé z okolí svého bydliště. Žena doprovázela svou dceru Martičku. Ta nešťastnou náhodou spadla do vody. Policista okamžitě zareagoval. ,,Nepřemýšlel jsem a skočil do řeky,“ řekl Deníku.

Záchrana byla možná zčásti díky šťastné náhodě. Policista byl poblíž zrovna když holčička zakopla a spadla do říčního koryta. Několikrát se celá ponořila, panice propadla jak dívenka, tak matka. Kdo ví, co by se stalo, kdyby na místě nebyl policista, který zachoval chladnou hlavu a vrhnul se do ještě chladnější řeky.

Pro dospělého muže to nebyla žádná hloubka, čtyřletému dítěti však bezprostředně hrozilo utopení. Policista na tom, co udělal, nic mimořádného nevidí. Podle něj to byl instinkt, prostě se rozběhl na místo, nepřemýšlel, skočil do vody a vytáhl holčičku ven. Jeho trénink i zdravý rozum se ukázaly i po samotném záchranném činu. Holčičku okamžitě zabalil do suchého oblečení, aby neprochladla.

Kausta od ředitele Městského ředitelství policie Ostrava dostal medaili za odvahu a statečnost. Fotografii i gratulaci sdílel Týdeník Policie na svém Twitteru.

Zdroje: Moravskoslezský deník, Týdeník Policie