Policie použila vodní děla a zatkla demonstranty před izraelským parlamentem. Země je ve stavu národní nouze, říká prezident Isaac Herzog

Přidat na Seznam.cz

Izrael – Policie použila vodní děla a zatkla demonstranty před izraelským parlamentem před klíčovým hlasováním o reformách, které vyvolaly pozdvižení. Hlasování vyvrcholilo měsícem demonstrací.

Asi 150 velkých firem, včetně bank, stávkuje v pondělí na protest, uvádí BBC. Cílem reforem je omezit pravomoci soudů, které se podle vlády příliš rozšířily. Odpůrci tvrdí, že reformy ohrožují Izrael jako demokracii.

Izraelský prezident Isaac Herzog řekl, že země je „ve stavu národní nouze“ a vyzval politické vůdce, aby dosáhli kompromisu. V pondělí ráno byli demonstranti před Knesetem (parlament) v Jeruzalémě postříkáni vodním dělem a policisté je stáhli ze silnice za hluku z bubnů, píšťal a klaksonů.

Podle místních médií byl jeden demonstrant zraněn a šest bylo zatčeno. Další demonstranti obklopili policejní dodávku a křičeli na policisty „hanba“. Jiní demonstranti ležící řekli, že se vzpírají diktatuře.

Demonstranti pochodovali na konci minulého týdne asi 70 km z Tel Avivu do Jeruzaléma, snažili se zmařit přijetí prvního zákona o balíčku reforem, o kterém se má hlasovat. Takzvaný návrh zákona o „přiměřenosti“ by odstranil pravomoc Nejvyššího soudu rušit rozhodnutí vlády, která podle něj zašla příliš daleko. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že bude v parlamentu hlasovat poté, co v sobotu podstoupil neplánovanou operaci. V pondělí ráno byl propuštěn z nemocnice.

Kontroverzní reformy rozdělily Izrael a vyvolaly jednu z nejvážnějších domácích krizí v historii země, uvádí web DW. Od začátku roku vyšly každý týden do ulic statisíce demonstrantů na protest proti tomu, co považují za útok na demokracii. Vláda tvrdí, že reformy slouží k posílení demokracie, a tvrdí, že Nejvyšší soud v posledních desetiletích získal příliš mnoho moci nad politikou.

Kvůli prohlubování krize se tisíce záložníků, včetně pilotů letectva, kteří jsou klíčoví pro izraelské útočné a obranné schopnosti, zavázaly, že nebudou dobrovolně sloužit. Takovýto bezprecedentní nesouhlas vyvolal znepokojení nad potenciálním dopadem na vojenskou připravenost Izraele. Proti vládním reformám hlasitě vystupovali i bývalí šéfové izraelských bezpečnostních služeb, nejvyšší soudci a prominentní právníci a obchodníci.

Opatření byla kritizována také americkým prezidentem Joe Bidenem, který ve svých dosud nejvýraznějších komentářích vyzval k odložení „rozdělujícího“ zákona.

zdroj: DW, BBC