Podvodný email o aktualizaci bankovních údajů připravil dvě ženy o 170 tisíc korun

Přidat na Seznam.cz

Frýdek-Místek – Policisté obvodního oddělení Frýdek-Místek se v posledním týdnu zabývají hned dvěma případy podvodu, které jsou téměř totožné. Společnými znaky jsou jak zaslaný podvodný email s odkazem, tak následné odčerpání peněz z účtů poškozených po jejich přihlášení do internetového bankovnictví právě přes uvedený odkaz, uvedla Policie České republiky.

V prvním případě obdržela žena email, o kterém se domnívala, že jej zaslala banka. Stálo v něm, že pokud dotyčná nepotvrdí aktualizaci svých bankovních údajů, nebudou dočasně dostupné některé funkce jejího účtu. Následně tedy klikla na odkaz v podobě tlačítka „potvrdit nyní“ a byla přesměrována na stránky tvářící se jako internetové bankovnictví, kde vložila své přihlašovací údaje.

Ty potvrdila ještě kódy zaslanými na její mobilní telefon. Poté si však na účtu všimla pohybu peněz a pojala podezření, že se jedná o podvod. Proto se osobně dostavila na pobočku banky, kde jí byl účet zablokován. Mezitím však přišla o víc jak 30 tisíc korun.

Ve druhém případě je poškozenou opět žena, která obdržela obdobný email se stejnými informacemi. Taktéž ona klikla na odkaz v podobě tlačítka a byla přesměrována na stránky internetového bankovnictví, kde se přihlásila. Následně ji přišla SMS zpráva, že jí byla aktivována bankovní aplikace a v následující zprávě i informace o navýšení limitu na platební kartě.

Poté už ženě nefungovalo přihlášení do internetového bankovnictví, proto telefonicky kontaktovala svou banku, kde jí byl zablokován účet i platební karta. To už však mezitím byly provedeny prostřednictvím platební karty dvě neoprávněné platební transakce v celkové výši přes 140 tisíc korun.

zdroj: Policie České republiky