Podvodník se vydával za pracovníka Microsoft. I když si mladík počínal opatrně, podvodník jej stejně připravil o peníze

Přidat na Seznam.cz

Uničovsko – Během včerejšího dne neznámý pachatel připravil 20letého muže z Uničovska o necelých 25 tisíc korun. Mladík uvedl, že jej včera telefonicky kontaktovala žena, která se představila jako pracovnice společnosti Microsoft. Ta mu sdělila, že jeho notebook byl pravděpodobně napaden, a proto se mu ozve její kolega. Ten volal vzápětí a navedl mladíka, aby si stáhl do notebooku aplikaci AnyDesk pro vzdálené připojení a on za něj vyřeší bezpečnostní hrozby, uvedla Policie České republiky.

Oklamaný muž postupoval podle instrukcí a monitor notebooku se na několik desítek minut vypnul. Mezitím se volající dozvěděl, jakou má mladík banku a požadoval po něm přihlašovací údaje. Ty mu ale mladý muž odmítl sdělit a začal mít pochybnosti a požádal volajícího, aby se identifikoval. Ten mu obratem poslal e-mail, ve kterém byla koncovka odesílatele microsoft.com a dotyčný neznámému muži začal důvěřovat. Údaje k bankovnictví mu i nadále nesdělil.

Přesto mladík obdržel na telefon zprávu k potvrzení převodu peněz na 10 tisíc korun, kterou ihned zamítl. Volající mu sdělil, že musí provést falešné platby, jakožto návnady pro útočníky. Tvrdil mu, že o peníze nepřijde, protože se bude jednat o fiktivní platby, navíc půjde jen o desítky korun. Poškozený ale zakrátko obdržel zprávu, aby potvrdil převod peněz na částku 10 tisíc korun, kterou nakonec na naléhání potvrdil. Pachatel jej informoval, že takto musí provést sedm plateb, z důvodu instalace sedmi antivirových programů. Poté mladíkovi přišla k potvrzení další platba na necelých 15 tisíc korun. I tuto platbu oklamaný muž potvrdil, protože se domníval, že se jedná o fiktivní převody. Další převod na částku 18 tisíc korun už zamítla banka. Podvodník mladíka připravil o dvě desítky tisíc korun. Po pachateli pátrají uničovští policisté.

zdroj: Policie České republiky