„Podporuji ruskou speciální vojenskou operaci. Měla by se rozšířit na celou Evropu,“ napsal člen SPD a kandidát do Poslanecké sněmovny. Zasáhne Policie ČR?

Přidat na Seznam.cz

Člen SPD a kandidát hnutí SPD do Poslanecké sněmovny Alexandr Grozický napsal, že podporuje „ruskou speciální vojenskou operaci“. Podle něj by se měla rozšířit na celou Evropu a svět, informoval uživatel Twitteru Roman Maca. Podle Evropského parlamentu je Rusko teroristickým státem a podle českého Ministerstva vnitra je podpora a propagace terorismu trestným činem.

Někteří účastníci internetových diskuzí na Facebooku i Twitteru kandidáta do Poslanecké sněmovny nahlásili a dovolávají se pozornosti Policie ČR. Padají slova jako vlastizrada, terorismus a podpora genocidy. Mnoho diskutérů přímo ve vláknu označuje oficiální profil Policie ČR.

To, zda policisté budou skutečně jednat, však záleží pouze na nich.

Podezřelé slovní spojení

Alarmující je už jen to, jakou terminologii Grozický použil. V západním mediálním prostoru se tomu, co se děje na Ukrajině říká válka či invaze. Pouze kremelské orgány a propagandistické kanály označují ruskou invazi na Ukrajině jako „speciální vojenskou operaci“, například Ministerstvo obrany Ruské federace.

Na svém Facebooku sdílí obsah, který odsuzuje covidové vakcíny, pomoc Ukrajině. Vyskytují se tam také proruské příspěvky. Jeden z nich například zní: „Nikdo, opakuji nikdo mě nebude nutit nenávidět Rusko a nikdo, opakuji nikdo mně nenávidět Rusko také nikdy nedonutí!“

Nebyl by jediným členem SPD, který podporuje ruské zájmy a šíří kremelské dezinformace. Jedním z nich je dokonce i šéf SPD Tomio Okamura, jak ukázal výzkum Atlas Vlivu, patří k lidem, kteří systematicky šíří ruský vliv v České republice.

Zdroje: Alexandr Grozický, Roman Maca, Evropský parlament, Ministerstvo vnitra, Ministerstvo obrany Ruské federace, Pravda24, redakce, Atlas Vlivu