Podle OSN se Gaza stává „hřbitovem pro děti“. Zemřelo více než 4 000 dětí

Přidat na Seznam.cz

Palestina – Generální tajemník OSN Antonio Guterres v pondělí naléhavě vyzval k humanitárnímu příměří v Gaze, která se podle něj stává „hřbitovem“ stovek palestinských dětí denně. „Cesta vpřed je jasná,“ řekl novinářům v OSN. „Humanitární příměří. A to hned.“

Dodal, že všechny strany musí také respektovat své závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva a že žádná strana ozbrojeného konfliktu není nad ním. „To znamená bezpodmínečné propuštění rukojmích v Gaze – hned,“ řekl o 240 mužích, ženách a dětech, které Hamás unesl během svého útoku 7. října na území Izraele.

„Nikdy nepolevím v úsilí o jejich okamžité propuštění,“ dodal. Guterres uvedl, že dodržování mezinárodního humanitárního práva znamená také ochranu civilistů – včetně nepoužívání civilistů jako lidských štítů.

„Žádná z těchto výzev by neměla být podmíněna druhou,“ řekl. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu důrazně prohlásil, že pokud nebudou propuštěni rukojmí, nedojde k žádné humanitární pauze. Guterres řekl, že „noční můra v Gaze“ není jen humanitární krizí, ale „krizí lidskosti“, a uvedl, že strany konfliktu i mezinárodní společenství mají zásadní odpovědnost za zastavení utrpení.

V pondělí ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamásem uvedlo, že počet palestinských obětí na tomto území dosáhl 10 000 od 7. října, kdy Izrael zahájil útoky. 10 000 obětí zahrnuje podle BBC více než 4 100 dětí.

Generální tajemník vyjádřil znepokojení nad stovkami dětí, které v Gaze denně umírají a jsou zraněny, nad desítkami zabitých novinářů a nad humanitárními pracovníky OSN. Agentura UNRWA, která pomáhá Palestincům, přišla od 7. října o 89 zaměstnanců.

„Musíme jednat hned, abychom našli cestu z této brutální, strašné a mučivé slepé uličky zkázy,“ řekl Guterres, uvádí deník VOA News.

zdroj: BBC , VOA News