Poblíž italského ostrova se převrhla loď. Přežili všichni kromě pětiměsíčního chlapce

Přidat na Seznam.cz

Itálie – Pětiměsíční chlapec se utopil během záchranné operace u italského ostrova Lampedusa poté, co se převrátila loď s lidmi ze severní Afriky. K tragédii došlo v době, kdy se na Lampeduse prudce zvýšil počet vyloděných migrantů, a malý ostrov se tak potýká s problémy.

Ve středu se vylodilo asi 1 850 lidí, čímž celkový počet migrantů na Lampeduse přesáhl 6 700, uvádí deník The Guardian.

Loď, na které dítě cestovalo, se převrátila krátce předtím, než ho zachytila italská pobřežní stráž. Všichni ostatní cestující byli zachráněni, včetně matky dítěte z Guineje. Loď vyrazila z tuniského města Sfax, které je známým výchozím bodem pro námořní cesty do Evropy.

Lampedusa, nejjižnější bod Itálie a první přístav pro lidi plující ze severní Afriky, je již dlouho ohniskem migrační krize v Evropě, uvádí web The Africa.

Většina z těch, kteří zde pobývali, byli ubytováni v přijímacím středisku na ostrově, které má oficiální kapacitu asi 400 osob. Podle posledních údajů ministerstva vnitra připlulo od začátku roku do Itálie na lodích asi 123 860 lidí. Toto číslo je téměř dvojnásobné oproti stejnému období roku 2022.

Podle současného vývoje se příjezdy blíží vrcholu zaznamenanému v roce 2016, kdy do Itálie po moři přijelo přibližně 181 500 osob. Od ledna do srpna téhož roku přistálo přibližně 115 000 osob, zatímco ve stejném období roku 2023 to bylo 114 526 osob.

zdroj: The Guardian, The Africa