Pět zraněných při druhém útoku medvěda na Slovensku během tří dnů

Přidat na Seznam.cz

Pět lidí bylo zraněno při druhém útoku medvěda na Slovensku během tří dnů, což přimělo město na severu země vyhlásit stav nouze a úřady navrhnout změnu statusu těchto zvířat na seznamu chráněných druhů. Po nedělním incidentu v severním městě Liptovský Mikuláš nedaleko Tater byla v nemocnici ošetřena 49letá žena se zraněním ramene a 72letý muž s tržnou ránou na hlavě, uvedly místní úřady.

Desetiletá dívka a další dva dospělí utrpěli škrábance a pohmožděniny, uvedly úřady, zatímco pár tlačící své dítě v kočárku měl štěstí, že vyvázl bez zranění. Lidé byli vyzváni, aby neopouštěli obytné oblasti. Úřady v pondělí uvedly, že medvěd je stále na svobodě a že ho loví šest ozbrojených hlídek, píše deník Teraz.sk.

„Medvěd byl záchrannými a bezpečnostními složkami zatlačen do neobydlených zón, kde mají záchranné týmy … příkaz k jeho likvidaci,“ uvedla radnice a vyzvala obyvatele k maximální opatrnosti zejména brzy ráno a večer. „V rizikové oblasti budou hlídkovat myslivci, byly posíleny policejní hlídky a do našeho města a okolí byly nařízeny záchranné týmy medvěda hnědého z celé republiky. Nasazen je také termovizní dron. Jsme sice město mezi horami, ale stále město. Nemůžeme dopustit, aby medvěd zaútočil na pět lidí v centru města za bílého dne.“

K incidentu došlo den poté, co při pokusu o útěk před medvědem hnědým v pohoří Nízké Tatry nedaleko stejného města zahynula 31letá Běloruska, kterou místní média identifikovala jako Taťánu, píše Blesk.cz.

Podle slovenské horské služby se žena procházela v hustě zalesněné oblasti na západní straně Demänovské doliny v Nízkých Tatrách s 29letým partnerem, když medvěd zaútočil. Dvojice se rozdělila a utíkala opačným směrem. Záchranné týmy se psy a drony zahájily pátrání po upozornění muže, který se nacházel „vyděšený, ale nezraněný“ na vrcholu strmé rokle. Tělo ženy bylo nalezeno na dně.

Slovenské úřady v pondělí uvedly, že jejich prvotní vyšetřování ukázalo, že žena zemřela v důsledku pádu, a nikoliv – jak naznačovaly dřívější zprávy v médiích – po roztrhání medvědem.

Nový návrh zákona, který by za určitých podmínek umožnil odstřel medvědů

Zlepšená ochrana životního prostředí ve střední a východní Evropě od konce 80. let 20. století vedla k návratu medvědů do jejich přirozeného prostředí v karpatských horách, které se táhnou od Rumunska přes západní Ukrajinu až na Slovensko a do Polska.

Slovensko bylo v posledních letech svědkem několika útoků medvědů, včetně prvního smrtelného útoku po více než sto letech v roce 2021. V centrální části Banské doliny byl nalezen sedmapadesátiletý muž s rozseknutým bokem, krkem a rukou, v jehož blízkosti byly nalezeny nedávné medvědí otisky.

Loni v listopadu byl v Polsku medvědem těžce potrhán německý ekologický aktivista, který vstoupil do doupěte zvířete v polských Bieszczadech, ale po leteckém převozu do nemocnice přežil.

Členové slovenské populistické nacionalistické koaliční vlády vyzvali ke zmírnění statusu těchto zvířat na slovenském seznamu ohrožených druhů s odůvodněním, že medvědy, jejichž domácí populace se odhaduje na 1275 jedinců, lze nyní lovit a vybíjet.

V neděli mladší ministr životního prostředí Filip Kuffa představil návrh zákona, který by za určitých podmínek umožnil odstřel medvědů mimo městské oblasti. Spolu s Rumunskem chce slovenské ministerstvo navrhnout změnu klasifikace tohoto druhu na úrovni EU.

Zdroj: Teraz.sk, Blesk.cz