Pákistán zatkl 129 muslimů poté, co dav zaútočil na kostely a domy křesťanů. Povoláni byli i vojáci

Přidat na Seznam.cz

Pákistán – Policie zatkla více než 100 muslimů při nočních raziích v oblasti na východě Pákistánu, kde muslimský dav rozzuřený údajným znesvěcením Koránu křesťanem zaútočil na kostely a domy menšinových křesťanů, což přimělo úřady povolat vojáky, aby obnovili pořádek, uvedli ve čtvrtek úředníci.

Nedošlo k žádným obětem na životech, protože křesťané žijící v obytné čtvrti ve městě Jaranwala v okrese Faisalabad se spolu se svými rodinami rychle přesunuli na bezpečnější místa.

Křesťané se ve čtvrtek pomalu vraceli do svých domovů, jen aby viděli zkázu nejméně jednoho vypáleného kostela. Poškozeny byly také čtyři další kostely. Během nepokojů byly zapáleny nebo vážně poškozeny dvě desítky domů, uvádí deník ABC News.

Výtržníci spálili vybavení domácnosti i nábytek. Pokropili domy v okolí benzínem a ukradli také šperky a další věci. Místní křesťané se navzájem utěšovali před svými poničenými domy, mnoho žen plakalo a naříkalo nad zkázou. Ti, jejichž domy byly vypáleny, netušili, kam mají jít a co mají nyní dělat.

Místní kněz Chálid Muchtar ve středu řekl, že většina křesťanů žijících v oblasti uprchla na bezpečnější místa. „Dokonce i můj dům byl vypálen,“ řekl a dodal, že podle něj byla napadena většina ze 17 kostelů v Jaranwale.

Do Jaranwaly přijely delegace muslimských duchovních, aby pomohly uklidnit situaci, zatímco v oblasti hlídkovali vojáci a policie. Místní úřady uzavřely školy a úřady a na týden zakázaly shromáždění, aby zabránily dalším násilnostem.

Násilnosti vyvolaly celonárodní odsouzení a dočasný premiér Anwaarul-ul-Haq Kakar nařídil policii, aby zajistila zatčení výtržníků. Ve čtvrtek šéf regionální policie Rizwan Khan uvedl, že bylo zatčeno 129 podezřelých a situace je pod kontrolou.

Násilnosti vypukly poté, co někteří muslimové žijící v této oblasti tvrdili, že viděli místního křesťana Rádžu Amira a jeho přítele, jak vytrhávají stránky z Koránu, házejí je na zem a na další stránky píší urážlivé poznámky, uvádí deník NBC News.

Policie uvedla, že se snaží Amira zatknout, aby zjistila, zda znesvětil svatou knihu islámu.

zdroj: NBC News, ABC News