Pablo Escobar: Na místech jeho činů se našly rozřezané mrtvoly i těla dětí. Pro jeho ženu byl však „první a jedinou láskou.“

Přidat na Seznam.cz

V letech prosperity se jeho majetek odhadoval až na 80 miliard dolarů. V žebříčku nejbohatších lidí světa je dnes na čtvrtém místě za Jeffem Bezosem (Amazon), Billem Gatesem a Warrenem Buffettem. Ke svému bohatství však přišel zcela jiným způsobem: vraždil a unášel konkurenty, policisty a lidi, které podezříval ze zrady. Jeho oběťmi byli i kojenci, píše NY Times, Mluvíme o Pablu Escobarovi.

Pablo Escobar vždy říkal, že je chudý muž z Medellínu, který zbohatl náhodou. To však nebyla pravda. Pocházel ze střední třídy – jeho matka byla učitelka, otec farmář. Přestože rodina byla početná (Pablo měl šest sourozenců), dařilo se jim relativně dobře. Malému Pablovi to stačilo, aby mohl v místním obchodě využít úvěr otevřený na matčino jméno a nakoupit jídlo a pití pro své chudší vrstevníky.

Pohodlný, ale skromný život člověka střední třídy ho však nelákal. Záviděl bohatým do té míry, že o mnoho let později nechal spálit auto svého bývalého souseda. „Když si druhý den koupí nové, spalte ho taky. Chci, aby chodili víc než já,“ měl tehdy říct.

Prášek, který ovládl svět. Jak se Pablo Escobar stal králem kokainu?

Svou zločineckou kariéru zahájil krádežemi (včetně náhrobků, které později přeprodával, a aut). Poté obchodoval s kontrabandem a nakonec se dostal do světa kokainu. Bylo to na začátku 70. let a nikdo ještě netušil, že se tento bílý prášek, který vznikl v kolumbijské džungli, stane nejpopulárnější drogou na světě.

Spojené státy a Evropa se sjížděly marihuanou, hašišem a píchaly si heroin. Escobar však vycítil, že obliba těchto látek se blíží ke konci. Nová generace – podnikatelé, celebrity i obyčejné ženy v domácnosti, začaly brát kokain jako náhražku silné kávy, energetický nápoj, který vás udrží vzhůru celé hodiny. Kokain díky svým mírnějším účinkům vytlačil amfetaminy, které se kdysi po desetiletí předepisovaly na hubnutí (dokonce i dětem). Účinky léku ještě nebyly tak dobře známy. A kriminalita s ní spojená byla teprve v plenkách.

Impérium Pabla Escobara
V té době nikoho – včetně DEA (Drug Enforcement Administration), americké agentury odpovědné za boj proti organizovanému obchodu s drogami, ani ve snu nenapadlo, že za několik desítek let bude bílý prášek příčinou brutálních vražd, vyvražďování celých vesnic a že výnosy z tohoto obchodu přinesou drogovým bossům jmění větší než rozpočty mnoha zemí.

80 miliard dolarů udělalo z Pabla Escobara nejbohatšího muže své doby a způsob, jakým tyto peníze vydělal, jednoho z nejkrvavějších zločinců. Možná by Escobarovo impérium nepřilákalo pozornost kolumbijské vlády a DEA tak rychle, kdyby nebylo jeho snu stát se prezidentem.

„Král kokainu“ dokonce čtvrtil děti
Začal volbami do Kongresu. V roce 1982 se stal zástupcem. Tato skutečnost vyvolala skandál. Ministr spravedlnosti Rodrigo Lara Bonilla veřejně obvinil kokainového barona z korumpování politiků a obchodování s drogami. Požadoval také, aby byl vyloučen z Kongresu a vydán do USA.

Novináři se také začali blíže zabývat Pablovými mafiánskými aktivitami. Deník El Espectador zveřejnil řadu článků o jeho drogovém impériu. Jejich autor Guillermo Cano byl zavražděn Pablovými přisluhovači. Stejný osud potkal i Bonilleho a tři kandidáty na úřad kolumbijského prezidenta, stejně jako všechny, kteří požadovali jeho vydání – soudce, novináře, politiky.

Nařídil zavraždit 10 000 lidí
Odhaduje se, že na Escobarův příkaz bylo zabito přibližně 10 000 lidí. „Na místech činu jsme našli rozčtvrcené mrtvoly. Těla dětí, dokonce i kojenců. Zabil je, protože jejich rodiče byli v nesprávný čas na nesprávném místě,“ řekl Steven Murphy z DEA, jehož role při dopadení Escobara byla ztvárněna v televizním seriálu Narcos.

Jednou nařídil zavraždit 50 žen, které přitáhl na večírek na svém panství, protože se ukázalo, že jedna z nich je policejní informátorka. „Koncem týdne jsme v různých koutech Medellínu nacházeli části jejich těl: hlavy, nohy. Bylo to monstrózní,“ řekl Hugo Aguilar, zástupce operační skupiny, která pátrala po Escobarovi.

Svou budoucí ženu poznal, když jí bylo 12 let, a později ji znásilnil.
Escobar chtěl působit jako rodinný typ. Oddaný manžel a otec. Jak Victoria Eugenia Henao před několika lety prozradila londýnskému listu Sunday Times, seznámili se, když jí bylo pouhých 12 let a Pablovi 23. Netrvalo dlouho a začal ji obtěžovat a později znásilnil. Když jí bylo 14 let, donutil svou budoucí ženu k potratu.

Vdova po nejslavnějším zločinci světa tvrdila, že ji kokainový král zavedl k jakési ženě, která jí do dělohy zavedla několik plastových trubiček a způsobila jí krvácení. „Neměl jsem tušení, co se děje,“ prohlásila Henao.

Po skončení zákroku Escobar vysadil svou budoucí ženu před domem. Nařídil jí, aby se řídila pokyny ženy, která potrat provedla, a aby ho informovala o svém stavu. I přes tento traumatizující zážitek Henao souhlasila, že se stane jeho ženou. Jak říká: milovala ho. „Byl první a jedinou láskou mého života,“ přiznala. Jak vysvětlila, vyrůstala v machistické společnosti, kde víra, církevní manželství a poslušnost manželovi byly velmi důležité.

Viktorie se dívala jinam
V době sňatku bylo nevěstě pouhých 15 let a obřadu se nezúčastnili ani její rodiče, ani rodiče ženicha. Po svatbě pokračovala ve studiu. Po škole přišla domů a začala Pablovi vařit, uklízet a spravovat mu oblečení. Ve čtvrtém ročníku střední školy porodila své první dítě: Juan Pablo. Dnes se Escobarův prvorozený syn představuje jako Sebastián Marroquín. Dcera zločince Manuela Escobara se narodila v roce 1984. Po Escobarově smrti uprchli do Argentiny.

Ačkoli Escobarova rodina neměla morální výčitky svědomí, že vydělává na penězích, z nichž kape krev nevinných, vdova po mafiánovi po letech tvrdila, že jí je obětí líto. Řekla, že se také stydí za utrpení, které jí manžel způsobil.

Přiznala, že když byla s Pablem, naučila se neptat a „dívat se jinam“. Také když ji manžel podváděl. Milenkou vůdce medellínského kartelu byla mimo jiné novinářka Virginia Vallejo.

Smrt Pabla Escobara. Medellínu nechybí
Pablo Escobar byl zastřelen speciální jednotkou kolumbijské národní policie, která po něm pátrala více než rok po jeho útěku z vězení. Stalo se tak 2. prosince 1993. Den předtím mu bylo 44 let. Navzdory strašlivým zločinům, které spáchal, se stal popkulturní ikonou. Ve své vlasti jí však není.

Zdroj: Sunday Times of London, New York Post, NY Times