Ozbrojení rebelové napojení na ISIS zaútočili na školu. Zabili nejméně 41 lidí, většinou studentů

Přidat na Seznam.cz

Uganda – Asi 20 členů povstalecké skupiny Allied Democratic Forces (ADF) napojené na ISIS zaútočilo v pátek na střední školu v Lhubirira, podle ugandské armády. Někteří byli rozsekáni mačetami, zatímco jiní zemřeli při zapálení jejich ubytoven, řekl vojenský mluvčí Felix Kulayigye.

Škola se nachází podél ugandské hranice s Kongem ve městě Kasese a vzdělává děti ve věku 13 až 18 let. Z 41 mrtvých bylo 39 studentů a dva byli z místní komunity, uvedli místní úředníci. Úřady se stále snažily požár uhasit do sobotního rána. Armáda má podezření, že by mohla být nalezena další mrtvá těla, ale uvedla, že ve škole nebyl nikdo živý, píše CNN.

Během útoku bylo ve škole 62 lidí. Organizace spojených národů útok odsoudila. „Ti, kteří jsou odpovědní za tento otřesný čin, musí být postaveni před soud,“ stojí v prohlášení.

Generální tajemník Antonio Guterres vyjádřil obětem a jejich rodinám upřímnou soustrast a vyzval k okamžitému propuštění unesených a zopakoval „význam společného úsilí o řešení přeshraniční nejistoty mezi Kongem a Ugandou a obnovení trvalého míru v této oblasti“.

Rebelové strávili před útokem dva dny ve městě. Očitý svědek, který při útoku ztratil tři bratrance, řekl, že místní márnice je velmi přeplněná. ADF se sídlem podél hornaté hranice mezi Ugandou a DRC začala bojovat proti vládě poté, co byla založena v polovině 90. let.

Skupina byla v roce 2014 sankcionována Spojenými státy a OSN za teroristické aktivity v regionu, včetně útoků na děti. Americké ministerstvo financí odsoudilo ADF „za cílení na děti v situacích ozbrojených konfliktů, včetně zabíjení, znásilňování, únosů a nuceného vysídlení“.

V lednu byla ADF obviněna z odpálení bomby během bohoslužby v Konžské demokratické republice, která zabila nejméně 12 věřících.

Skupina byla z velké části poražena ugandskou armádou, ale její zbytky uprchly přes hranice do rozsáhlých džunglí ve východním Kongu, odkud od té doby pokračují v povstání – páchají útoky na civilní a vojenské cíle v KDR a Ugandě, uvádí The Guardian.

zdroj: CNN, The Guardian