OSN schválila plány Japonska na vypuštění více než 1 milionu tun radioaktivní vody do oceánu. Vypouštění vody bude trvat 30 až 40 let

Přidat na Seznam.cz

Japonsko – Jaderná hlídka OSN schválila plány Japonska na vypuštění více než 1 milionu tun vody z havarované jaderné elektrárny Fukušima Daiichi do oceánu, navzdory námitkám místních rybářských komunit a dalších zemí.

Rafael Grossi, generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), v úterý uvedl, že poslední bezpečnostní hodnocení plánovaného vypouštění ujišťuje mezinárodní komunitu a odpovídá na související technické otázky o bezpečí.

Zpráva uvádí, že vypouštění vody by mělo zanedbatelný radiologický dopad na lidi a životní prostředí.

Japonsko bude i nadále poskytovat vysvětlení japonskému lidu a mezinárodnímu společenství upřímným způsobem na základě vědeckých důkazů a s vysokou úrovní transparentnosti, uvádí deník The Guardian. MAAE bude pokračovat v nestranném, nezávislém a objektivním hodnocení bezpečnosti během a po fázi propouštění a experti agentury budou nepřetržitě přítomni na místě.

Konec dvouletého přezkumu bezpečnosti přibližuje Japonsko k zahájení dlouhé operace čerpání upravené vody – směsi podzemních vod, dešťů, které prosakují do oblasti, a vody používané k chlazení poškozeného jaderného paliva – do Tichého oceánu.

Není jasné, kdy tento proces začne, i když se spekuluje, že by to mohlo být letos v létě.

Přibližně 1,3 milionu tun vody uložené v obrovských nádržích na místě bylo přefiltrováno přes pokročilý systém zpracování kapalin (Alpy) společnosti Tepco, aby se odstranila většina radioaktivních prvků kromě tritia, izotopu vodíku, který je obtížné oddělit od vody.

Kontaminovaná voda bude před vypuštěním do oceánu 1 km od pobřeží podmořským tunelem zředěna mořskou vodou tak, aby koncentrace tritia byla hluboko pod mezinárodně schválenými úrovněmi.

Očekává se, že dokončení vypouštění vody bude trvat 30 až 40 let, čeká se na přezkum a oficiální schválení ze strany MAAE od japonského jaderného regulačního orgánu, což by mohlo přijít již tento týden.

Čína, která plán odsoudila jako extrémně nezodpovědný, když byl oznámen v roce 2021, v úterý zopakovala svůj nesouhlas a vyzvala k pozastavení. Prostřednictvím svého velvyslanectví v Japonsku Čína uvedla, že zpráva MAAE by neměla být interpretována jako „propustka“ pro vypouštění vody.

Japonské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se několikrát a opakovaně pokoušelo vysvětlit pekingským úředníkům vědu, která stojí za postojem Tokia, ale nabídky byly ignorovány.

Místní japonské rybářské komunity také protestovaly proti plánu a řekly, že by to zničilo více než deset let práce na přestavbě jejich průmyslu, přičemž nakupující se pravděpodobně budou vyhýbat jejich úlovkům a ceny prudce klesnou dolů.

Radioaktivní odpadní voda obsahuje některé nebezpečné prvky, ale většinu z nich lze z vody odstranit, uvedla společnost TEPCO. Skutečným problémem je izotop vodíku zvaný radioaktivní tritium, který nelze odstranit. V současné době není k dispozici žádná technologie, která by to umožnila, uvádí CNN.

Japonská vláda a MAAE však tvrdí, že kontaminovaná voda bude vysoce zředěná a bude se uvolňovat pomalu po desetiletí. Odborníci se však v názoru na riziko, které to představuje, rozcházejí.

zdroj: The Guardian, CNN