Okolí Atén je v plamenech. Itálie a Francie posílají do Řecka letadla a týmy hasičů

Přidat na Seznam.cz

Řecko – Itálie a Francie posílají do Řecka po dvou hasičských letounech, aby Aténám pomohly vypořádat se s lesními požáry hořícími na mnoha frontách v okolí Atén. Na cestě jsou však ještě extrémnější vedra.

Letadla a jejich týmy hasičů jsou součástí mechanismu civilní ochrany EU a připojí se k přibližně 30 rumunským hasičům, kteří jsou již umístěni v Řecku v rámci sezónního požárního programu EU, uvedli v úterý evropští představitelé.

Požáry v úterý pokračovaly mimo kontrolu na severu a západě Atén, včetně požáru poblíž letoviska Loutraki, kde byly poškozeny další domy a rozšířena evakuace, uvádí deník Le Monde.

Několik menších požárů také vypuklo poblíž hlavního města, kde vítr zůstal mírný, ale křoviny a lesní půda byla minulý týden vysušeny extrémními teplotami.

Policejní mluvčí Constantina Dimoglidou uvedla, že několik silnic v blízkosti požárů bylo uzavřeno, aby se umožnil rychlejší přístup záchranným službám.

Řecko také aktivovalo systém rychlého vyhodnocení map, který využívá satelitní údaje EU k posouzení škod způsobených požáry u tří velkých lesních požárů.

Druhá vlna veder se očekává ve čtvrtek, s teplotami až 44 °C očekávanými ve střední a jižní části země do konce týdne, uvádí deník VOA News.

zdroj: VOA News, Le Monde