Odpůrci Putina údajně obsadili ruskou vesnici

Přidat na Seznam.cz

Ozbrojené ruské milice údajně v úterý vstoupily do ruských vesnic poblíž ukrajinských hranic. Jedna z milicí oznámila, že pohraniční vesnice Tjotkino v Kurské oblasti byla zcela obsazena. Totéž se týká i další vesnice. Moskva to popírá a tvrdí, že všechny útoky byly odraženy. Zprávy nelze ověřit a nejasné je i jejich pozadí.

Ilja Ponomarjov, levicový ruský opoziční politik a podnikatel, uvedl, že v Tjotkinu došlo k bojům. Vesnice Losovaja Rudka v Belgorodské oblasti je prý také pod kontrolou Putinových odpůrců. Na videozáznamech byl mimo jiné vidět tank ve vesnici, píše ORF a Frankfurter Allgemeine.

Moskva to popírá

Ministerstvo obrany v Moskvě zase oznámilo, že několik útoků ozbrojenců z Ukrajiny bylo odraženo. „Díky obětavým akcím ruských vojáků byly všechny útoky ukrajinských teroristických skupin odraženy.“ Podle ruských zpráv byla jedna osoba zabita a deset dalších bylo zraněno.

Útočníky zahnala ruská armáda za použití letectva, raket a dělostřelecké palby, uvedla Moskva. „Pokus o útok na Tjotkino se rovněž nezdařil. Diverzní jednotky z Ukrajiny v noci ostřelovaly vesnice v blízkosti hranic,“ dodalo ruské ministerstvo.

Ruská domácí zpravodajská služba FSB uvedla, že od neděle bylo zmařeno několik pokusů o přeshraniční útok v Belgorodě a Kursku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že ruská armáda přijímá veškerá nezbytná opatření k odražení ukrajinských útoků. Ve městě Kursk, hlavním městě sousední Belgorodské oblasti, byly v souvislosti s útoky do konce týdne uzavřeny školy.

Útoky bezpilotními letouny a raketami

Moskva rovněž oznámila, že Ukrajina v úterý večer zaútočila na několik cílů pomocí četných bojových dronů a raket. Zasažen byl mimo jiné sklad pohonných hmot, rafinerie a radnice. Podle médií byla nejvzdálenějším cílem ropná rafinerie v Kstovu u Nižního Novgorodu. Město je od Ukrajiny vzdáleno asi 800 kilometrů.

Ukrajina, která je pod silným tlakem na frontové linii ve vlastní zemi, v posledních měsících zintenzivnila útoky na Rusko a zaměřila se zejména na příhraniční regiony, jako je Belgorod.

Ukrajina nechce mít s milicemi nic společného

Informace ruské armády, stejně jako informace poskytnuté proukrajinskými ruskými bojovníky, nebylo možné nezávisle ověřit. Oficiální ukrajinské zdroje v úterý zdůraznily, že bojovníci jednali z vlastní iniciativy. Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov pro kyjevská média zdůraznil, že jednotky se skládaly výhradně z ruských občanů.

Spekulace o pozadí

Maskovaní bojovníci v ukrajinských uniformách ve svých videoposelstvích také vyzvali k ignorování prezidentských voleb v Rusku, které se konají od pátku do neděle. Tehdy chce být kremelský vůdce Vladimir Putin znovu zvolen na dalších šest let.

Nebyly to první zprávy o vpádu na ruské území z Ukrajiny v této válce. V květnu a červnu 2023 se vzbouřencům „Svoboda pro Rusko“ a „Ruskému dobrovolnickému sboru“ údajně podařilo obsadit několik osad v Belgorodu. V březnu se „Dobrovolnický sbor“ přihlásil k odpovědnosti za útok na pohraniční oblast Brjanska. Rusko odpovědělo vlnou raketových útoků na Ukrajinu.

Zdroj: ORF, Frankfurter Allgemeine