Nové nelegální drogy zaplavují trh v celé Evropě. Narůstá také korupce a násilí

Přidat na Seznam.cz

Agentura EU pro monitorování drog a závislostí v pátek uvedla, že nové škodlivé nelegální drogy zaplavují kvetoucí trh pro překupníky v prostředí násilí a korupce, které poškozují místní komunity v celé Evropě.

Ponuré zjištění bylo součástí výroční zprávy agentury. Uvedla také, že uživatelé drog v Evropě jsou nyní vystaveni širšímu spektru látek vysoké čistoty, protože obchodování s drogami a jejich užívání se v celém regionu rychle vrátilo na úroveň před pandemií covid.

Konopí zůstává nejužívanější nelegální látkou v Evropě, zjistila agentura, přičemž za poslední rok jej užilo asi 22,6 milionu Evropanů starších 15 let. Záchyty kokainu jsou „historicky vysoké“ a nové syntetické drogy, jejichž účinky na zdraví nejsou dostatečně zdokumentovány, vzbuzují obavy úředníků, uvádí deník. ABC News.

V roce 2022 bylo agenturou poprvé hlášeno 41 nových drog. „Shrnu to větou: ‚všude, všechno, všichni‘,“ řekl ředitel Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost Alexis Goosdeel.

„Zavedené nelegální drogy jsou nyní široce dostupné a stále se objevují nové účinné látky,“ dodal Goosdeel. „Na trhu s drogami se může objevit téměř vše, co má psychoaktivní vlastnosti.“

Mezi nové oblíbené látky patří ketamin a oxid dusný – takzvaný rajský plyn. Vedle vysoké dostupnosti heroinu na kontinentu jsou syntetické opioidy na vzestupu a jsou spojovány s úmrtími na předávkování v pobaltských zemích.

Zpráva uvádí, že situace s opioidy v Evropě není srovnatelná s dramatickým obrazem v Severní Americe, kde předávkování způsobené fentanylem a jinými opioidy podnítilo drogovou krizi. Agentura ale varovala, že tato skupina drog je hrozbou do budoucna, od roku 2009 bylo na trhu identifikováno celkem 74 nových syntetických opioidů.

Nové konopné produkty, jako je kanabinoid HHC, mají silné psychoaktivní účinky a jsou dalším zdrojem obav, zejména proto, že je lze legálně nalézt v několika zemích z 27 států kvůli mezerám v legislativě. Například Francie ji přidala na seznam zakázaných látek teprve začátkem tohoto týdne.

Mezitím je v Evropě zadržováno rekordní množství kokainu, přičemž 303 tun zastavily členské země EU v roce 2021. Podle zprávy bylo 75 % tohoto množství zabaveno v Belgii, Nizozemsku a Španělsku, přičemž přístavy Antverpy a Rotterdam nyní hlavní vstupní branou pro latinskoamerické kokainové kartely na kontinent.

Expanze trhu s kokainem byla doprovázena nárůstem násilí a korupce v EU, přičemž tvrdá konkurence mezi obchodníky s lidmi vedla k nárůstu počtu vražd a zastrašování, uvádí The Hill.

V Nizozemsku zabíjení zasáhlo stále více prominentních lidí, zatímco obchodování s lidmi v Antverpách vedlo v posledních letech k nárůstu násilí, kde pravidelně dochází k přestřelkám a granátovým útokům. V Bruselu byl ministr spravedlnosti loni pod přísnou ochranou po zatčení čtyř údajných drogových zločinců podezřelých z účasti na spiknutí za účelem jeho únosu.

zdroj: The Hill, ABC News