Nová íránská hypersonická raketa dokáže porazit jakýkoli obranný systém. Je 15x rychlejší než rychlost zvuku, tvrdí Íránci

Přidat na Seznam.cz

Írán tvrdí, že vytvořil hypersonickou raketu schopnou letět rychlostí 15krát vyšší, než je rychlost zvuku. Uprostřed napětí s USA ohledně jaderného programu Teheránu Írán prohlásil: „Nová raketa Conqueror dokáže proniknout jakýmkoli regionálním systémem protiraketové obrany.“

Írán v úterý prohlásil, že vytvořil hypersonickou raketu schopnou letět patnáctinásobnou rychlostí zvuku. Oznámení přichází v době, kdy napětí ve vztazích se Spojenými státy ohledně jaderného programu Teheránu zůstává vysoké. Rakety s názvem „Dobyvatel“ (v perštině) mají dolet až 1 400 kilometrů, uvádí deník Hindustant Times.

Zpráva také tvrdila, že raketa může projít jakýmkoli regionálním systémem protiraketové obrany. Íránské Revoluční gardy, tvrdá polovojenská organizace v Islámské republice, představily rakety před prezidentem Ebrahimem Raisim. Gardy již disponují rozsáhlým arzenálem balistických raket.

Už v listopadu generál Amir Ali Hajizadeh z Revolučních gard tvrdil, že Írán vytvořil hypersonickou střelu, uvádí deník Mirror. Toto tvrzení přišlo během celostátních protestů, které následovaly po zářijové smrti 22leté Mahsy Aminiové po jejím zatčení tamní mravnostní policií.

Hypersonické zbraně, které létají rychlostí vyšší než Mach 5, tedy pětinásobkem rychlosti zvuku, by mohly díky své rychlosti a manévrovatelnosti představovat zásadní výzvu pro systémy protiraketové obrany.

Předpokládá se, že o tyto zbraně usiluje Čína i Amerika. Rusko tvrdí, že tyto zbraně již používá, a uvedlo, že je použilo na bojišti na Ukrajině. Mezitím Teherán a Rusko spojily své síly a vytvořily potenciálně smrtící vojenský pakt, který by mohl mít pro USA hrozivé následky.

Stalo se tak poté, co představitelé Pentagonu uvedli, že věří, že Írán dodal ruským silám 400 pokročilých útočných dronů, z nichž mnohé byly údajně použity k bombardování ukrajinských cílů.

Potenciální pakt Íránu a Ruska ohledně války na Ukrajině by mohl mít pro USA také hrozivé důsledky.

zdroj: Hindustant Times, Mirror