Nizozemská policie zatkla přes 1500 lidí poté, co zablokovali dálnici v Haagu

Přidat na Seznam.cz

Nizozemsko – Stovky policistů bylo nasazeno k „udržování veřejného pořádku“ během klimatického protestu, uvedla nizozemská policie v sobotu v tiskové zprávě. Podle policie se aktivisté krátce před polednem sjeli na dálnici Utrechtsebaan (A12) poté, co jim pořádková policie zabránila dostat se k „podchodu, který chtěli zablokovat“.

Tisíce lidí protestovalo s jediným požadavkem: zastavit dotace na fosilní paliva.

Nizozemská herečka Carice van Outen z televizního seriálu Hra o tůny, byla údajně zasažena vodním dělem a zatčena policií na protestu, uvedla nizozemská veřejnoprávní televize NOS, píše BBC.

Většina aktivistů, 1539 osob, bylo zatčeno za porušení zákona o veřejných demonstracích, uvedla tisková zpráva a dodala, že státní zastupitelství nebude vést trestní řízení, protože podle nizozemských zákonů se jedná pouze o méně závažný trestný čin.

Čtyřicet osob bylo podle tiskové zprávy zatčeno za další trestné činy, včetně obstrukcí, blokování, vandalismu a urážek. Jedna osoba byla zatčena za kladení odporu při zatýkání s následkem zranění. Tyto případy jsou podle policie nadále prověřovány, uvádí CNN.

Zatýkání v Nizozemsku přichází poté, co německé úřady tento týden provedly sérii razií proti srovnatelné skupině klimatických aktivistů Last Generation.

zdroj: CNN, BBC