Nigerijský vojenský útok zaměřený na teroristy omylem zasáhl náboženské shromáždění a zabil civilisty

Přidat na Seznam.cz

Nigérie – Při útoku nigerijské armády, při němž byly použity bezpilotní letouny k útoku na povstalce, bylo místo toho zabito několik civilistů, uvedli v pondělí vládní a vojenští představitelé. Tento chybný krok během náboženské slavnosti byl posledním podobným chybným bombardováním místních obyvatel v ohniscích násilí v Nigérii.

Muslimové, kteří v neděli večer slavili svátek Maulud v oblasti rady Igabi ve státě Kaduna, byli omylem zabiti a mnoho dalších zraněno dronem zaměřeným na teroristy a bandity. Úřady nepotvrdily počet zabitých, ale na oslavu tohoto svátku, který připomíná proroka Mohameda, se ve státě obvykle schází velký dav lidí, uvádí deník KVIA.

Nigerijská pobočka Amnesty International uvedla, že při útoku bylo zabito 120 lidí, přičemž se odvolávala na zprávy svých pracovníků a dobrovolníků v oblasti. „Mnoho z nich byly děti a objevují se další mrtvá těla,“ řekl Isa Sanusi, ředitel organizace v Nigérii.

Útoky povstalců zpustošily části severozápadních a centrálních regionů Nigérie. Ozbrojené síly Nigérie se často zaměřují na úkryty ozbrojených skupin pomocí leteckého bombardování, ale někdy bombardují i vesničany.

Poslední incident vyvolal mezi občany pobouření a mnohým připomněl obvinění nigerijských bezpečnostních složek z porušování lidských práv.

„Nigerijská armáda byla na rutinní misi proti teroristům, ale neúmyslně zasáhla členy komunity,“ citovalo prohlášení vydané ministerstvem vnitřní bezpečnosti Nigérie. Pátrací a záchranné práce stále pokračují, desítky zraněných obětí byly evakuovány do nemocnice k ošetření.

Místní média informovala, že vesničané z oblasti uprchli v obavách z dalších útoků dronů. Aktivisté uvedli, že podobné incidenty nebyly v minulosti vyšetřeny, takže oběti a pozůstalí zůstali bez odpovídajícího odškodnění a spravedlnosti, uvádí deník ABC News.

zdroj: KVIA, ABC News