Neohlášená návštěva ministrů zahraničí EU v Kyjevě. Podpora pokračuje ze strany EU i USA

Přidat na Seznam.cz

Ukrajina – Delegace ministrů zahraničí EU v pondělí neohlášeně navštívila ukrajinské hlavní město Kyjev, kde nabídla obraz soudržnosti a zopakovala svou podporu boji země proti ruské invazi. Smetla tak ze stolu otázky, zda se blok bude i nadále zavazovat k dlouhodobé pomoci Ukrajině v době, kdy se ve Spojených státech a v Evropě začínají vytvářet rozpory v této otázce, píše deník Times Union.

Podle šéfa zahraniční politiky EU Josepa Borrella, bylo neformální setkání unijních a ukrajinských diplomatů do značné míry symbolické, ukázalo ale jasný závazek EU vůči Ukrajině v její 19 měsíců trvající válce.

Rozhovory se konaly po víkendovém volebním vítězství bývalého premiéra Roberta Fica na Slovensku, jehož proruská agenda zvýšila otazníky nad další podporou Kyjeva ze strany EU.

Slovensko by mohlo do diskusí EU o Ukrajině vnést další napětí, podobně jako se to stalo v případě občas chladného postoje Maďarska vůči Kyjevu. Budapešť udržuje úzké vztahy s Moskvou a staví se proti dodávkám zbraní na Ukrajinu nebo poskytování hospodářské pomoci. Slovensko provozuje klíčovou železniční trať, po níž se na Ukrajinu dopravuje západní vojenská technika, píše server ABC News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ministrům řekl, že trvání války souvisí s kvalitou a množstvím podpory, kterou Ukrajina dostává od svých spojenců.

„Naše vítězství přímo závisí na naší spolupráci: čím více rázných a zásadových kroků společně podnikneme, tím dříve tato válka skončí,“ uvedl Zelenskyj v prohlášení.

V zájmu rychlého ukončení bojů vyzval EU, aby rozšířila sankce vůči Rusku a Íránu, který dodal ruským silám útočné drony. A vyzval k urychlení prací na nasměrování zmrazených ruských aktiv k financování obnovy válkou zničené Ukrajiny.

EU, Spojené státy a Velká Británie poskytly Ukrajině masivní vojenskou a finanční podporu, která jí umožnila čelit útoku Kremlu. Tato pomoc je pro oslabenou ukrajinskou ekonomiku klíčová a dosud byla časově neomezená. Nastala však nejistota, jak dlouho budou spojenci Kyjeva pomoc v hodnotě miliard posílat.

Americký prezident Joe Biden v neděli ujistil spojence o pokračující finanční podpoře válečného úsilí ze strany USA poté, co Kongres zabránil uzavření vlády přijetím krátkodobého finančního balíčku, který upustil od pomoci Ukrajině v jejím boji proti Rusku.

Tisková mluvčí Bílého domu v pondělí uvedla, že Biden shromáždil více než 140 zemí, které odsoudily ruskou invazi, a vytvořil koalici více než 50 zemí, které poskytly pomoc Ukrajině.

Mezi další známky závazku EU patří pomoc s kybernetickou obranou, program odminování, který má umožnit poválečnou obnovu Ukrajiny, a reforma ukrajinských orgánů činných v trestním řízení s cílem potlačit korupci.

Nejsilnějším bezpečnostním závazkem EU pro Ukrajinu je poskytnutí členství v bloku. Ukrajina usiluje o členství v EU a představitelé EU ji v tomto směru podporují, i když to může trvat roky uprostřed opotřebovávací války, jejíž konec je v nedohlednu.

„S každou vesnicí, s každým metrem, který Ukrajina osvobodí, s každým metrem, ve kterém zachrání své lidi, si také dláždí cestu do Evropské unie,“ řekla novinářům v Kyjevě německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.

Zdroj: Times Union, ABC News