Rusko již nepoužívá Krymský most k zásobování frontových linií

Přidat na Seznam.cz

Rusko přestalo používat Krymský most k přepravě vojenského materiálu do předních linií a místo toho využívá pozemní trasy v okupovaných částech východní Ukrajiny, napsal deník Independent.

Most, nazývaný také Kerčský most, spojuje ruskou pevninu s Ruskem okupovaným poloostrovem Krym a je již dlouho klíčovou zásobovací trasou pro ruskou armádu na Ukrajině. Stavba 19 kilometrů dlouhého mostu začala po nelegální anexi a okupaci Krymu v roce 2014 a byla dokončena v roce 2018.

V říjnu 2022 a v červenci 2023 byl při ukrajinských úderech těžce poškozen, píše deník Kyiv Independent.

Analýza investigativní společnosti Molfar ukazuje, že během tří měsíců letošního roku projel přes most pouze jeden vojenský nákladní vlak, který převážel přibližně 55 vagonů s pohonnými hmotami.

25. března Vasyl Maljuk, šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU), prohlásil, že Rusko již nepoužívá Krymský most k zásobování fronty zbraněmi poté, co ukrajinské údery přechod poškodily. Než byl most napaden, „denně tudy projíždělo 42 až 46 vlaků se zbraněmi a municí,“ uvedl tehdy Maljuk. „Dnes jich za den projede čtyři nebo pět, z toho čtyři jsou určeny pro osobní dopravu a jeden pro přepravu spotřebního zboží,“ dodal.

V posledních měsících Ukrajina zintenzivnila své útoky na okupovaný Krym a zaměřila se na ruská vojenská zařízení v Černém moři a jeho okolí.

Zdroj: Independent, Kyiv Independent