Němka, která se přidala k Islámskému státu, držela ženu jako otrokyni. Svého muže nabádala k jejímu znásilnění

Přidat na Seznam.cz

Německo – Němka, která se přidala k Islámskému státu (ISIS), byla uvězněna na devět let za zločiny, včetně držení jezídské ženy jako otrokyně. Obžalovaná byla rovněž shledána vinnou ze zločinů proti lidskosti a členství v zahraniční teroristické organizaci.

Soud ve městě Koblenz na západě země uvedl, že 37letá žena týrala mladou jezídskou ženu tři roky, když žila v Sýrii a Iráku. Také se zjistilo, že nabádala svého manžela, aby ženu znásilnil a zbil, uvádí BBC.

„To vše posloužilo deklarovanému účelu ISIS, vyhladit jezídskou víru,“ uvedli žalobci na začátku procesu v lednu. V roce 2014 vtrhli bojovníci ISIS do vlasti předků jezídské náboženské menšiny v severoirácké oblasti Sindžár a zahájili podle OSN genocidní kampaň.

Tisíce mužů a chlapců starších 12 let bylo zabito poté, co dostali ultimátum konvertovat nebo zemřít. Asi 7 000 žen a dívek bylo zotročeno a vystaveno brutálnímu zneužívání.

Mezi nimi byla i mladá žena, kterou podle žalobců obviněná a její manžel používali jako otrokyni od roku 2016, kdy se přestěhovali do severoiráckého města Mosul.

Odcestovali do Sýrie, aby se připojili k ISIS o rok dříve, a později se tam přestěhovali se ženou, které v té době bylo něco málo přes 20 let. V březnu 2019 byla žena a její rodina zajata kurdskými silami v Sýrii. Loni byla zatčena po repatriaci do Německa.

Během soudního procesu obžalovaná popřela, že by jezídskou ženu k něčemu nutila. Oběť, která byla propuštěna v roce 2019, svědčila v únorovém procesu a byla přítomna středečnímu verdiktu.

Její právník řekl, že její klient doufá, že všichni, kdo spáchali podobné zločiny, budou postaveni před soud.

V Německu v poslední době proběhla řada soudních procesů s bývalými členy ISIS obviněnými ze zabíjení nebo zneužívání jezídů. V říjnu 2021 byla na 10 let uvězněna žena za zabití jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni, uvádí deník ABC News.

O měsíc později vydal německý soud první celosvětový rozsudek, který uznal zločiny IS proti jezídskému lidu za genocidu.

zdroj: ABC News, BBC