Německo zakázalo krajně pravicovou skupinu Artgemeinschaft. Šířila nacistické ideologie mezi dětmi a mládeží

Přidat na Seznam.cz

Německo – Německo zakázalo krajně pravicovou sektu Artgemeinschaft za šíření nacistické ideologie mezi dětmi a mládeží. Ministr vnitra označil skupinu za „hluboce rasistickou a antisemitskou“ a uvedl, že se snaží „vychovávat nové nepřátele ústavy“.

Skupina Artgemeinschaft využívala k šíření své ideologie literaturu a kulturní akce z doby nacismu, uvádí deník LeMonde.

Policie provedla razie v desítkách domů a kanceláří spojených s touto skupinou ve 12 německých spolkových zemích. „Je to další tvrdý úder proti pravicovému extremismu a intelektuálním žhářům, kteří dodnes šíří nacistické ideologie,“ uvedla německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Artgemeinschaft znamená v překladu „rasové společenství“ a podle ministerstva vnitra mělo asi 150 členů. Ministerstvo uvedlo, že skupina dávala svým členům pokyny, aby si v souladu se svou ideologií „zachování rasy“ vybírali partnery severoevropského nebo středoevropského původu.

Skupina také provozovala internetové knihkupectví a pravidelně pořádala kulturní akce, které přitahovaly až několik stovek lidí. Sama sebe označovala za „největší pohanské společenství v Německu“. Podle úřadů skupina využívala tuto zástěrku „pseudonáboženské germánské víry k šíření svého světonázoru, který porušuje lidskou důstojnost“.

„Pravicový extremismus má mnoho tváří,“ řekl německý ministr vnitra. Artgemeinschaft je jednou z nejstarších německých neonacistických skupin. Podle Faeserové hrála skupina klíčovou roli při propojování různých krajně pravicových a neonacistických skupin v Německu.

Německá domácí zpravodajská služba odhaduje, že na pravicově extremistické scéně v zemi působí 38 800 osob, přičemž více než třetina z nich je považována za „potenciálně násilné“, uvádí BBC.

zdroj: LeMonde, BBC