Německo se propadá do recese, protože inflace zasahuje ekonomiku

Přidat na Seznam.cz

Německo – Přetrvávající inflace pomohla zatlačit Německo do recese v prvních třech měsících roku, jak ukazují údaje o růstu. Největší evropská ekonomika byla také těžce postižena, když po invazi na Ukrajinu vyschly dodávky ruského plynu.

Ekonomika se mezi lednem a březnem propadla o 0,3 %, uvedl statistický úřad. To následovalo po poklesu o 0,5 % v posledních třech měsících loňského roku. Země je v recesi, poté co ekonomika klesla po dvě po celé čtvrtletí, uvádí BBC.

„Pod tíhou nesmírné inflace německý spotřebitel padl na kolena a stáhl s sebou celou ekonomiku,“ řekl Andreas Scheuerle, analytik banky DekaBank. Míra inflace v Německu dosáhla v dubnu 7,2 %, což je nad průměrem eurozóny, ale pod 8,7 % ve Spojeném království. Vyšší ceny zatížily výdaje domácností na věci, jako je jídlo a oblečení. Průmyslových zakázek je také méně, což odráží dopad vyšších cen energií na podniky.

„Přetrvávání vysokých cenových růstů bylo i na začátku roku pro německou ekonomiku zátěží,“ uvedl v prohlášení spolkový statistický úřad Destatis.

Zaměstnanost v zemi v prvním čtvrtletí vzrostla a inflace se zmírnila, ale vyšší úrokové sazby budou nadále zatěžovat výdaje a investice, uvedla Franziska Palmasová, hlavní ekonomka pro Evropu společnosti Capital Economics.

„Německo zažilo technickou recesi a v posledních dvou čtvrtletích si vedlo zdaleka nejhůře z hlavních ekonomik eurozóny,“ uvedla Palmasová a předpověděla další oslabení, uvádí deník ABC News.

Údaje jsou ranou pro německou vládu, která minulý měsíc odvážně zdvojnásobila odhad růstu pro letošní rok poté, co se nenaplnily obavy ze zimní energetické krize. Uvedla, že ekonomika poroste o 0,4 % – oproti 0,2% expanzi předpovídané koncem ledna, což je prognóza, kterou nyní možná bude nutné revidovat směrem dolů.

Také Spojené státy vykázaly neuspokojivé odhady růstu, které udržovaly při životě obavy z recese v největší světové ekonomice.

zdroj: BBC, ABC News