Německo obvinilo 27 lidí z plánování násilného převratu. Chtěli svrhnout politický systém Německa

Přidat na Seznam.cz

Německo – Německá prokuratura obvinila 27 podezřelých krajně pravicových extremistů z plánování násilného převratu. Podezřelí jsou z členství v okrajovém hnutí Reichsbürger – Občané Říše. „Členové skupiny důrazně odmítali státní instituce a svobodný demokratický ústavní řád,“ uvádí se v obžalobě.

Většinou se jedná o spolupracovníky Heinricha XIII. knížete Reusse, říšskoněmeckého prominenta ze šlechtické rodiny, uvádí deník DW.

Prokuratura obvinila 27 osob z plánování svržení demokratického politického systému Německa. Konkrétní přípravy na převrat začaly v létě 2021. Plán spočíval v převzetí moci vtrhnutím do Bundestagu, německého parlamentu, s malou skupinou ozbrojenců. Útok by byl zahájen po obdržení signálu, například po smrti královny Alžběty II.

Údajní spiklenci již měli stanoveno, jak bude jejich nový stát po převratu fungovat.

Hlavou státu se měl stát princ Reuss. Po nástupu do funkce měl vyjednat mírovou smlouvu se spojeneckými mocnostmi, které vyhrály druhou světovou válku. Podle prokurátorů se princ Reuss snažil setkat s představiteli ruské vlády, aby získal podporu pro převrat.

Ministryní spravedlnosti se měla stát Birgit Malsack-Winkemannová, v té době poslankyně Spolkového sněmu za krajně pravicovou stranu Alternativa pro Německo. Podle prokurátorů umožnila přístup do parlamentních budov dalším.

Budoucí povstalci se údajně pokoušeli verbovat vojáky a policisty. Skupina vypracovala seznamy nepřátel. Podle obžaloby si členové byli vědomi, že jejich plány povedou k zabíjení lidí. Členové museli podepsat prohlášení o mlčenlivosti. Porušitelé měli být popraveni za vlastizradu.

Podezřelí spiklenci měli přístup k přibližně 380 střelným zbraním a 148 000 nábojů, uvádí BBC.

Někteří z obviněných byli zatčeni při raziích federální policie loni v prosinci. Podle Úřadu na ochranu ústavy, německé domácí zpravodajské služby, je v zemi asi 23 000 stoupenců říšskoněmeckého hnutí.

zdroj: DW, BBC