Německé úřady zadržely člena Islámského státu, který popravoval vězně. Amputoval ruku zloději

Přidat na Seznam.cz

Německo – Německé úřady ve středu zatkly Iráčana obviněného z účasti na zabíjení vězňů a amputace ruky ve své vlasti jako člena skupiny Islámský stát.

Podezřelý, který byl v souladu s německými pravidly ochrany osobních údajů identifikován pouze jako Abdel J. S., byl zatčen ve městě Wuppertal na západě Německa, uvedla spolková prokuratura. Je obviněn z členství v zahraniční teroristické organizaci a z účasti na „válečných zločinech“ zabíjení, mrzačení a mučení v Iráku, uvádí deník ABC News.

Prokuratura v prohlášení uvedla, že se k IS připojil do června 2014, kdy se džihádisté dostávali do popředí tím, že obsadili části země i Sýrii. V následujících měsících se dvakrát zúčastnil „drakonických veřejných trestů“ této extremistické skupiny v iráckém městě Al-Qaim.

V jednom případě se podle nich podílel na popravě nejméně šesti vězňů. V jiném případě je obviněn z toho, že zajišťoval bezpečnost při veřejné amputaci ruky údajného zloděje, a dohlížel na popravu vězně, kdy dal signál k pokračování střelbou z pistole.

Spolu s dalšími bojovníky IS také údajně zajal jednu osobu a zajatce bil a kopal, aby z něj získal informace, uvedly německé úřady. „IS uložil tresty, aniž by oběti měly přístup k řádně jmenovanému soudu,“ uvedli žalobci.

Soudce ve středu nařídil, aby byl podezřelý držen ve vazbě až do případného obvinění. Jak se do Německa dostal ani co tam dělal, státní zastupitelství neuvedlo, uvádí deník Barrons.

zdroj: Barrons, ABC News