Největší útok Íránem podporované skupiny. Húsíové napadli britský tanker převážející ropu ruského původu, americká armáda reagovala

Přidat na Seznam.cz

V pátek večer došlo k raketovému útoku, následkem kterého hořel britský tanker v Adenském zálivu. K odpovědnosti za něj se přihlásili Íránem podporovaní Húsíové, uvádí server Írán International

Mluvčí skupiny povstalců v televizním prohlášení uvedl, že jemenské námořní síly zaútočily na britskou ropnou loď Marlin Luanda kvůli ospravedlnění utlačovaného palestinského lidu a zároveň v reakci na americko-britskou agresi.

,,Útok byl přímý a měl za následek spálení plavidla, na základě Alláha,“ dodal mluvčí.

Podle přepravních údajů mířil tanker jménem Marlin Luanda do Singapuru pod vlajkou Marshallových ostrovů. K zásahu raketou došlo k 60 námořních mil jihovýchodně od jemenského Adenu v Rudém moři. Tanker společnosti Trafigura měl převážet ropu ruského původu.

Server Írán International uvádí, že jde o nejvážnější útok Húsíů od října, kdy zahájili válku na plavidla související s Izraelem. Páteční útok na britskou loď tak odporuje jejich tvrzení, že se zaměřují pouze na plavidla směřující do Izraele spojená s izraelskými zájmy. Jemenští rebelové začali útočit i na americká nebo britská plavidla, komerční i vojenská.

Spojené státy zareagovaly

V reakci na tento útok armáda Spojených států zničila protilodní střelu Húsíů v Jemenu, která měla namířeno do Rudého moře. Ústřední velení USA ve svém prohlášení na sociální síti X v sobotu uvedlo, že tato střela „představovala bezprostřední hrozbu pro obchodní plavidla a lodě amerického námořnictva v regionu“, informuje server Al Jazeera.

Loď Marlin Luanda, která se stala obětí pátečního útoku Húsíů, byla poškozena, nebyla však hlášena žádná zranění. Americká armáda uvedla, že jim pomoc poskytla loď amerického námořnictva USS Carney. Singapurská firma vlastnící tanker informovala, že požár byl zcela uhašen a plavidlo pluje k bezpečnému přístavu. 

Zdroj: Írán International, Al Jazeera