Nejnovější ruské satelity změní průběh ukrajinského konfliktu. Konflikt se stane pro Ukrajince neudržitelným, říká bývalý inspektor OSN

Přidat na Seznam.cz

Rusko – Nové ruské radarové sledovací satelity umožní Moskvě změnit průběh konfliktu na Ukrajině, uvedl bývalý americký zpravodajský důstojník a zbrojní inspektor OSN v Iráku Scott Ritter.

Ritter upozornil, že Ruská federace nedávno vypustila první z několika radarových sledovacích satelitů, které mají rozlišení až jeden metr, což znamená, že vidí vše. „Vidí přes mraky, vidí přes déšť. Vidí skrz všechno. Radar s vysokým rozlišením a právě teď vidí všechno,“ uvedl jeho slova deník Hindustant Times.

Je to posílení ruských sil na Ukrajině a je to první z několika radarů, které vidí bez ohledu na počasí. Jsou schopny detekovat zbraně, přičemž jsou napojeny na ruskou databázi. Nový satelit byl spuštěn 27. května.

„Před Rusy už nic neschováte,“ zdůraznil Ritter. „A bude to mít zásadní vliv na to, jak tento ukrajinský konflikt bude probíhat, protože všechny ty věci, které byly přivezeny – nelze je skrýt,“ pokračoval s odkazem na západní zbraně přicházející na Ukrajinu, píše ruský TASS.

„Všechny zbraně jsou teď detekovány a všechny se programují do ruské databáze cílů. A Rusové začnou zasahovat tyto cíle, stále více a více a více, a my už o tom vidíme důkazy,“ podotkl Ritter a dodal, že podle jeho názoru se tento konflikt stane „pro Ukrajince neudržitelným někdy koncem léta, začátkem podzimu.“

Satelit je také schopný sledovat ukrajinské jednotky, lodě a letadla, stejně jako aktivity jiných zemí.

zdroj: Hindustant Times, TASS