Nejnebezpečnější aktivní sopka Mexika Popocatépetl vybuchla 13krát za jeden den

Přidat na Seznam.cz

Mexiko – Nejnebezpečnější aktivní mexická sopka vybuchla za den třináctkrát a vyvrhla k nebi sloupy popela a kouře. Sopečná aktivita narušuje lety v oblasti a přiměla úřady, aby varovaly lidi, aby na sopku nevstupovali.

Popocatépetl, což v aztéckém jazyce nahuatl znamená kouřící hora, se nachází ve středním Mexiku zhruba 72 km jihovýchodně od Mexico City. Od úterý (27. února) zahaluje hlavní město a okolí hustými chocholy popela.

Popocatépetl procházel v posledních půl milionu let obdobími aktivity a klidu, přičemž k poslední velké erupci došlo před více než tisíci lety. Současná aktivní fáze začala v roce 1994, uvádí Live Science.

V okruhu 96 km od sopky žije přibližně 25 milionů lidí, ale úředníci monitorující její aktivitu se nedomnívají, že by erupce představovaly pro obyvatele bezprostřední riziko – za předpokladu, že si budou udržovat odstup.

„Nepokoušejte se na sopku vylézt, protože dochází k výbuchům, při nichž se z ní vyvrhují žhavé úlomky, jak bylo nedávno pozorováno. Respektujte vyloučený okruh 12 kilometrů od kráteru, pobyt v této oblasti není bezpečný. V případě silného deště se držte dál od dna roklí kvůli nebezpečí proudů bahna a trosek,“ napsalo v úterý 27. února mexické Národní centrum pro prevenci katastrof (CENAPRED) v přeloženém upozornění.

Část popela byla nalezena uvnitř letadel na mezinárodním letišti Benito Juárez v Mexico City, což podle letištních úředníků vedlo ke zrušení nejméně 22 letů. Oblak popela vedl také k dočasnému uzavření mezinárodního letiště Puebla, které se nachází v blízkosti sopky. Pokud budou oblaka sopky pokračovat, představitelé letiště ve středu 28. února varovali, že provoz může být pozastaven, uvádí deník ABC News.

Sopečný popel je pro letadla nebezpečný, protože výrazně snižuje viditelnost a jeho abrazivní struktura může narušit lopatky proudového motoru. Kromě toho se drobné skleněné částice popela mohou při kontaktu se spalovací komorou motoru roztavit a slepit.

zdroj: Live Science, ABC News