„NATO honí válku, ne mír“: říká Orbán. Maďarský premiér jedná se Si Ťin-pchingem během překvapivé návštěvy Pekingu, několik dní po setkání s Putinem

Přidat na Seznam.cz

Čína – Maďarský premiér Viktor Orbán spustil útok na vojenskou alianci NATO uprostřed šílenství kvůli své návštěvě Ruska. V časopise Newsweek ve stejný den, kdy navštívil Moskvu, Orbán řekl, že NATO honí válku místo míru. „Dnes je ale místo míru na programu honba za válkou, místo obrany je to útok,“ řekl Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán se v pondělí v Pekingu setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, několik dní po kontroverzní návštěvě Moskvy a další návštěvy Kyjeva, kterou tento vůdce označil za „mírovou misi“, uvádí deník Hindustantimes. Orbán, který byl na Západě široce kritizován za svou pozici nakloněnou Rusku během náporu Moskvy na Ukrajinu, zveřejnil na platformě sociálních médií X fotografii svého příletu na pekingské letiště s titulkem „Mírová mise 3.0“.

Rozhovory mezi dvěma vůdci ve státním penzionu Diaoyutai v Pekingu se zaměřily na „hloubkovou komunikaci“ o válce na Ukrajině. Orbánova dříve neohlášená návštěva se uskutečnila den před začátkem summitu NATO ve Washingtonu, kde americký prezident Joe Biden bude hostit vůdce bloku, který zahrnuje Maďarsko, a shromáždí pokračující podporu ukrajinské obraně. Orbánův mluvčí v pondělí řekl, že Washington bude další zastávkou vůdce po Pekingu.

Očekává se, že na programu tohoto shromáždění bude také Čína, nejdůležitější diplomatický spojenec Ruska. Čína se hlásí k neutralitě ve válce a také se snaží postavit se jako potenciální mírový zprostředkovatel v konfliktu, uvádí CNN.

Orbán a Putin minulý týden řekli, že diskutovali o způsobech, jak ukončit konflikt na Ukrajině, přičemž šéf NATO Jens Stoltenberg později novinářům řekl, že Orbán pravděpodobně o těchto rozhovorech ve Washingtonu informuje ostatní vůdce NATO.

zdroj: hindustantimes, cnn