Nastupující parlament EU postrádá etnickou rozmanitost. Pouze 37 ze 720 zákonodárců má různorodý etnický původ

Přidat na Seznam.cz

Podle údajů shromážděných zpravodajským serverem Euronews chybí v novém Evropském parlamentu rozmanitost. Z nově zvolených 720 europoslanců má různorodý původ přibližně 37. To je přibližně stejný počet jako v roce 2019, kdy se konaly předchozí volby do Evropského parlamentu.

Ve volebním období 2019-2024 zvolilo nejvíce poslanců z řad etnických menšin Spojené království (které v roce 2020 opustilo Evropskou unii) (sedm ze 73 křesel), následované Francií (šest ze 79 křesel). Během voleb do Evropského parlamentu v červnu 2024 vybrala nejvíce různorodých poslanců Francie (deset z 81), následovaná Švédskem (pět z 21). Německo a Rumunsko volily po třech zákonodárcích s odlišným původem.

Mluvčí Evropské sítě proti rasismu (ENAR) řekl Euronews, že nedostatek smysluplného zastoupení v Parlamentu „posiluje naše zjištění, že tato instituce neodráží rozmanitost evropské populace. Tento trend zdůrazňuje naléhavou potřebu většího začlenění a zastoupení v politických strukturách EU.“

Již v roce 2019 ENAR uvedl, že zatímco rasové a etnické menšiny tvoří nejméně 10 % obyvatel Evropské unie, z celkového počtu 751 zvolených poslanců Evropského parlamentu jich je přibližně 36 (5 %). Po odchodu Spojeného království z bloku se tento počet snížil na 4 %.

Francie má mezi svými europoslanci také tři zákonodárce z Réunionu a Guadeloupu, svých zámořských departementů. Země jako Nizozemsko, které má také taková území, nemá v delegaci žádného zákonodárce z karibské části svého království.

Zákonodárkyně Rima Hassanová (GUE/NGL), která je Francouzka a Palestinka, byla zvolena v červnu a dříve pracovala jako právnička a aktivistka za lidská práva.

Belgie je jednou z osmi zemí, která má pouze jednoho europoslance z nečlenského státu EU: Assita Kanko (ECR), která se narodila v Burkině Faso. Do Parlamentu EU se dostala v roce 2019 a v červnu byla znovu zvolena. Deset členských států, včetně Portugalska, Malty a Irska, nezvolilo žádného zákonodárce s jiným etnickým původem.

Pro dosažení tohoto cíle do roku 2024 předsednictvo schválilo dvouletý plán ambiciózních milníků v oblasti zdravotního postižení, záležitostí LGBTIQ+ a rasové a etnické rozmanitosti. Jedním z cílů v oblasti boje proti rasismu je podpora etnické rozmanitosti mezi zaměstnanci Parlamentu, uvádí newstral.

zdroj: Euronews, newstral